Οι θριαμβευτές των ηλικιακών κατηγοριών του14ου Διεθνούς Μαραθωνίου ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ – bwin

Οι θριαμβευτές των ηλικιακών κατηγοριών του14ου Διεθνούς Μαραθωνίου ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ - bwin

Όλοι οι δρομείς του 14ου Διεθνούς Μαραθωνίου ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ – bwin της Κυριακής 14 Απριλίου βίωσαν μία προσωπική νίκη, κερδίζοντας το αναμνηστικό μετάλλιο, το πιστοποιητικό συμμετοχής στη μεγαλύτερη διοργάνωση της Βόρειας Ελλάδας, καθώς και την ασύγκριτη χαρά του τερματισμού και της επίτευξης του προσωπικού τους ρεκόρ.

Η διοργάνωση ανέδειξε και τους νικητές όλων των ηλικιακών κατηγοριών, που θα τιμηθούν ξεχωριστά για τις εξαιρετικές επιδόσεις τους στον Μαραθώνιο της Ιστορίας.

Πλέον σε κάθε διοργάνωση θα ανακοινώνεται η επίσημη κατάταξη των εν λόγω κατηγοριών άνω των 35 ετών (35-39 ετών, 40-44 ετών, 45-49 ετών κ.ο.κ.), σε όλους τους δρόμους του αγωνιστικού προγράμματος, ως ένδειξη αναγνώρισης της σπουδαίας προσπάθειας των πρωταθλητών κάθε ηλικίας!

Όλοι οι νικητές και οι νικήτριες ανά ηλικιακή κατηγορία θα προσκληθούν προσωπικά στην καθιερωμένη εκδήλωση της «Ημέρας του Μαραθωνίου», που πραγματοποιείται στις αρχές κάθε έτους, για να τιμηθούν μαζί με τους θεσμικούς υποστηρικτές, φορείς υποστήριξης, εθελοντικούς φορείς και χορηγούς των δύο μεγάλων διοργανώσεων της χρονιάς.

Πλέον, το ραντεβού όλων ανανεώνεται για το Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2019, όταν θα πραγματοποιηθεί ο 8ος Διεθνής Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης- Dole, που θα αναδείξει τους αντίστοιχους νικητές!

Οι τρεις πρώτοι στις επιμέρους κατατάξεις του 14ου Διεθνούς Μαραθωνίου ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ – bwin, βάσει των ΕΠΙΣΗΜΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ, ανά ηλικιακή κατηγορία:

ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ

Άνδρες – Γενική κατάταξη
1. Μιχάλης Παρμάκης (Volkswagen Running Team) 2:33:21
2. Γιάννης Κρέκας (bwin Running Team) 2:35:46
3. Ιωάννης Ζαχαράτος (Ολυμπιακός) 2:36:43

Άνδρες 35-39 ετών
1. Μιχάλης Παρμάκης (Volkswagen Running Team) 2:33:21
2. Γιάννης Κρέκας (bwin Running Team) 2:35:46
3. Γρηγόρης Σκουλαρίκης (Adidas Runners Athens – RunningNews.gr) 2:38:10

Άνδρες 40-44 ετών
1. Ιωάννης Ζαχαράτος (Ολυμπιακός) 2:36:43
2. Δημήτρης Σαμπάνης (Support Brokers) 2:45:38
3. Βασίλης Θεοδοσιάδης (Stoikos Training) 2:50:38

Άνδρες 45-49 ετών
1. Δημήτρης Νικολαΐδης (Iron Team) 2:52:29
2. Γιάννης Κουρκουρίκης (Salomon Hellas) 2:53:47
3. Γιώργος Πασιαλής (Stoikos Training) 2:57:01

Άνδρες 50-54 ετών
1. Γιώργος Σίκαλος (Μαραθωνοδρόμοι Σερρών – Herbalife) 2:44:23
2. Παναγιώτης Γιαμαίος (Α.Π.Σ. Απόλλων Δυτ. Αττικής) 2:47:27
3. Κοσμάς Κωνσταντινίδης (Volkswagen Running Team) 2:52:06

Άνδρες 55-59 ετών
1. Θεόδωρος Παπασταύρου (Volkswagen Running Team) 2:55:44
2. Σπύρος Μπίκος (Nikolaidis Marathon Team – Xanthirunners) 3:10:26
3. Ολέγκ Αλίμοφ (Σορμόβιτς, Ρωσία) 3:11:56

Άνδρες 60-64 ετών
1. Αστέριος Ρετζέπης (IKEA Running Team) 3:16:55
2. Κωνσταντίνος Γιαννούσιος (Συλ. Μαραθωνοδρόμων Ν. Λάρισας) 3:18:57
3. Μιχάλης Αγγελόπουλος (Xanthirunners) 3:21:13

Άνδρες 65-69 ετών
1. Αναστάσιος Αδάμος 3:39:46
2. Γρηγόρης Σιδέρης (IKEA Running Team) 3:43:15
3. Γιούρι Κουζνέτσοφ (Σορμόβιτς, Ρωσία) 3:44:05

Άνδρες 70-74 ετών
1. Παύλος Μπασδέκης (Α.Π.Σ. Απόλλων Δυτ. Αττικής) 3:44:42
2. Δημήτρης Χρισταντώνης (Ο.Μ.Γ.) 5:46:34

Γυναίκες – Γενική κατάταξη
1. Σόνια Τσεκίνι (Volkswagen Running Team) 2:48:13
2. Αγκνιέσκα Κούζικ (Meta Lubliniec, Πολωνία) 3:05:06
3. Πηνελόπη Δρακοπούλου (Myathlete) 3:10.39

Γυναίκες 35-39 ετών
1. Έλλη Τζάμου (Sciencetraining.gr) 3:21:25
2. Καταλίνα Πρισακάρου (Σ.Μ.ΑΧ. Φειδιππίδης) 3:30:55
3. Δήμητρα Ζάτκου (Xanthirunners) 3:36:29

Γυναίκες 40-44 ετών
1. Σόνια Τσεκίνι (Volkswagen Running Team) 2:48:13
2. Αγκνιέσκα Κούζικ (Meta Lubliniec, Πολωνία) 3:05:06
3. Πηνελόπη Δρακοπούλου (Myathlete) 3:10.39

Γυναίκες 45-49 ετών
1. Ιωάννα Μπάτζιου (Σ.Δ. Τρικάλων) 3:29:06
2. Θεοδώρα Αναστασιάδη (3p) 3:29:09
3. Κωνσταντίνα Πανταζή (Μαραθωνοδρόμοι Σερρών) 3:30:33

Γυναίκες 50-54 ετών
1. Αλεξάνδρα Σουλιώτου (ΑΠΣΔ Πιερίας Ζεύς) 3:47:12
2. Μαρία Γκότση 3:48:12
3. Πέτρα Βέστντορπ (Ολλανδία) 3:51:06

Γυναίκες 55-59 ετών
1. Άλισον Ντεγκραβέλις (ΗΠΑ) 4:25:41
2. Ευαγγελία Παπαχρήστου (Σύλλογος Δρομέων Βόλου) 4:31:26
3. Ειρήνη Χατζοπούλου 4:49:53

Γυναίκες 60-64 ετών
1. Μπογκουσλάβα Κουπιμπίντα (Πολωνία) 4:56:58

ΔΡΟΜΟΣ 10.000μ.

Άνδρες – Γενική κατάταξη
1. Κώστας Γκελαούζος (Arla Protein Running Team) 30:04
2. Θεόδωρος Αναγνώστου (Dole Running Team) 31:12
3. Ιάσων Ιωαννίδης (Volkswagen Running Team) 31:35

Άνδρες 35-39 ετών
1. Γιώργος Τσιγγερίδης (ΑΓΣ Νέας Ιωνίας Ανατολή) 35:23
2. Βασίλης Καρατζίβας (IKEA Running Team) 36:45
3. Νίκος Καραμούζης (Stoikos Training) 37:18

Άνδρες 40-44 ετών
1. Θεόδωρος Αναγνώστου (Dole Running Team) 31:12
2. Νίκος Νεοφώτιστος (ΣΔΥ Κοζάνης – KRG) 35:47
3. Αλέξανδρος Οφλίδης (Credo S Victoria) 37:04

Άνδρες 45-49 ετών
1. Αθανάσιος Ντόκος (ΣΚΑ Παραμυθίας) 37:33
2. Γιόχαν Νόρντκβιστ (IF Tjalve, Σουηδία) 38:00
3. Φώτης Γιακαμόζης (ΣΑΠΚ Νεάπολης) 38:21

Άνδρες 50-54 ετών
1. Νίκος Ζαρκάδας (IKEA Running Team) 37:35
2. Θανάσης Δαγδιλέλης (ΣΑΠΚ Νεάπολης) 38:13
3. Γιώργος Κορνάρος (Minoan Runners) 38:16

Άνδρες 55-59 ετών
1. Χρήστος Χύτας (ΣΔΥ Θεσσαλονίκης) 41:16
2. Άγγελος Καλλίας (IKEA Running Team) 44:03
3. Γιάννης Σβάρνας 45:02

Άνδρες 60-64 ετών
1. Δημήτρης Σταθόπουλος (ΣΔΥ Κοζάνης) 43:45
2. Γιώργος Χύτας 46:07
3. Θανάσης Χατζηζήσης (Ο.Σ.Σ.) 46:43

Άνδρες 65-69 ετών
1. Βασίλης Τότσκας (ΣΔΥ Κοζάνης) 52:00
2. Νατάλ Ρουλόφσε (Ν. Αφρική) 52:55
3. Θανάσης Τζαμπάζης (IKEA Running Team) 54:40

Άνδρες 70-74 ετών
1. Γιάννης Αργυριάδης (ΣΔΥ Θεσσαλονίκης) 50:58
2. Αλέξανδρος Χωριανόπουλος (ΣΕΒΑΣΘ) 54:40
3. Σοτίρ Κιριάκι 56:33

Άνδρες 75-79 ετών
1. Ιούλιος Άμποτ (ΣΕΒΑΣΘ) 1:17:05
2. Νικηφόρος Τσανακτσίδης (IKEA Running Team) 1:22:14
3. Νίκος Μαγουλάς 1:42:19

Άνδρες 80-84 ετών
1. Δημητράκης Μανωλούδης 1:07:44
2. Ξενοφών Σιδηρόπουλος 1:34:33
3. Κωνσταντίνος Σεϊταρίδης (Casa Athleta Fitness Club) 1:35:11

Γυναίκες – Γενική κατάταξη
1. Μιχαέλα Φιάσκα (Dole Running Team) 36:55
2. Ειρήνη Μιχάλα (Α.Σ.Σ. Αλέξανδρος Μακεδονίας) 37:02
3. Βασιλική Καραγεωργάκη (Volkswagen Running Team) 37:08

Γυναίκες 35-39 ετών
1. Βασιλεία Παπαδοπούλου (Γ.Σ. Ηρακλής) 37:43
2. Αναστασία Γαβριήλογλου (Arla Protein Running Team) 40:06
3. Παναγιώτα-Κυριακή Μπιτζελέρη (MyAthlete) 41:28

Γυναίκες 40-44 ετών
1. Ντενίζ Δημάκη (Arla Protein Running Team) 38:38
2. Δέσποινα Λαζαρίδου 43:23
3. Μαρία Θεοδωράκη 44:39

Γυναίκες 45-49 ετών
1. Βασιλική Καραγεωργάκη (Volkswagen Running Team) 37:08
2. Δήμητρα Νάνου (Stoikos Training) 45:27
3. Όλγα Βαρτζιώτη (Kourkourikis Training Group) 50:01

Γυναίκες 50-54 ετών
1. Παναγιώτα Πασχαλίδου 48:48
2. Ελένη Κασάπη 52:46
3. Ελευθερία Ζαχαρούλη 53:09

Γυναίκες 55-59 ετών
1. Γεωργία Στεφάνου (ΣΔΥ Θεσσαλονίκης) 43:17
2. Μίκα Ναουμτσέφσκα (Meridijan Atletik Eko) 53:10
3. Ειρήνη Χρυσάνθου (Aqua Forum) 54:36

Γυναίκες 60-64 ετών
1. Ραχήλ Κυριακίδου (Stoikos Training) 49:17
2. Ελένη Ελευθεριάδου (ΣΔΥ Θεσσαλονίκης) 1:01:19
3. Έλενα Γουναροπούλου (ΣΔΥ Θεσσαλονίκης) 1:03:32

Γυναίκες 65-69 ετών
1. Σταυρούλα Παπαβασιλείου (ΣΔΥ Κοζάνης) 48:37
2. Αναστασία Γεωργιάδου (Volkswagen Running Team) 1:47:38

Γυναίκες 70-74 ετών
1. Βούλα Τζεβελέκη (IKEA Running Team) 1:05:04
2. Παναγιώτα Λεοντάρη 1:15:24

ΔΡΟΜΟΣ 5.000μ.

Άνδρες – Γενική κατάταξη
1. Θεόδωρος Αναγνώστου (Dole Running Team) 15:30
2. Ισάκ Χαϊλούλα (Γ.Σ Ηρακλής, Αλγερία) 16:06
3. Χριστόφορος Πρωτόπαπας (Κύπρος) 16:15

Άνδρες 35-39 ετών
1. Γιώργος Τσεσμετζής (Μαραθωνοδρόμοι Σερρών) 20:22
2. Χρήστος Παπαγεωργίου 21:38
3. Φίλιππος Ντεμίρης (Κούτσα-Κούτσα) 23:19

Άνδρες 40-44 ετών
1. Θεόδωρος Αναγνώστου (Dole Running Team) 15:30
2. Γιώργος Μπάτζιος (Dole Running Team) 18:26
3. Αθανάσιος Μπεθάνης (VG Distance Runners) 19:12

Άνδρες 45-49 ετών
1. Αριστοτέλης Κεχαγιάς (Arla Protein Running Team) 19:27
2. Γιώργος Βλαχάκης (Isomat ΑΒΕΕ) 19:29
3. Λευτέρης Ιορδανόπουλος (Σύλλογος Δρομέων Βέροιας) 19:34

Άνδρες 50-54 ετών
1. Τιμολέων Κατσίμερος (Chalkidiki Runners Club) 20:38
2. Κοσμάς Σαραφόπουλος (Dole Running Team) 21:55
3. Νίκος Πεχλιβανίδης 21:56

Άνδρες 55-59 ετών
1. Ευθύμιος Ζαχαρόπουλος (IKEA Running Team) 21:28
2. Στέλιος Πετρακίδης (Naousa Vermion Trail) 21:33
3. Χρήστος Πρασκίδης (Ορειβατικός Σύλλογος Αιγινίου) 23:17

Άνδρες 60-64 ετών
1. Παναγιώτης Σβερκούνος (Fitness Station) 27:34
2. Σάββας Χασάπης (Dole Running Team) 27:42
3. Μιχάλης Λιχούνας (Egnatia Palace Running Team) 31:05

Άνδρες 65-69 ετών
1. Κωνσταντίνος Καμπάς (ΣΕΒΑΣΘ) 22:22
2. Σωτήρης Πάγκαλος (ΣΕΒΑΣΘ) 31:09
3. Γιάννης Βένος (Βετεράνοι Άρη) 34:48

Άνδρες 70-74 ετών
1. Γιώργος Οικονομίδης (Egnatia Palace Running Team) 31:04
2. Κλήμης Γούναρης (Βετεράνοι Άρη) 34:52
3. Παναγιώτης Κιτρίδης (IKEA Running Team) 40:38

Άνδρες 75-79 ετών
1. Κυριαζής Κουρκουρίκης (Kourkourikis Training Group) 28:38
2. Δημήτρης Αγγελιδάκης 43:59
3. Στυλιανός Αρβανιτίδης (IKEA Running Team) 58:02

Άνδρες 80-84 ετών
1. Σίμος Τζοβάνης (LLM Care) 1:01:10
2. Συμεών Ρομπς (Αντηρίδα) 1:19:08
3. Γιώργος Κεβρεκίδης (Alzheimer – Hellas) 1:20:11

Άνδρες 85-89 ετών
1. Στέφανος Ιωαννίδης (100 Running Team) 49:59
2. Χρυσόστομος Θεοδοσιάδης 1:01:13

Γυναίκες – Γενική κατάταξη
1. Ζωή Ανδρικοπούλου (Arla Protein Running Team) 17:50
2. Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (Arla Protein Running Team) 18:14
3. Μιχαέλα Φιάσκα (Dole Running Team) 18:35

Γυναίκες 35-39 ετών
1. Μαρία-Ελένη Εμμανουηλίδου (Dole Running Team) 22:33
2. Μαρία Καραμπελιά (Α.Σ.Σ. Αλέξανδρος Μακεδονίας) 28:12
3. Κωνσταντίνα Τσούρα (Intersport Running Team) 28:23

Γυναίκες 40-44 ετών
1. Φανή Χαλκιά (Dole Running Team) 25:42
2. Σουζάνα Κέλλη (ΣΔΥ Θεσσαλονίκης) 27:56
3. Ευδοκία Αναστασιάδου 28:07

Γυναίκες 45-49 ετών
1. Μαρίνα Τασίδου (Γ.Σ. Ηρακλής) 23:46
2. Κατερίνα Κουκάκη (Dole Running Team) 25:48
3. Μαρία Σιρενίδου (Guru) 28:03

Γυναίκες 50-54 ετών
1. Ξανθίππη Μαστραντώνη (Ladies First) 27:32
2. Δέσποινα Πατσαβούδη (Euromedica Γενική Κλινική Θεσσαλονίκης) 29:19
3. Μελέκ Στέφανι (bwin Running Team) 30:38

Γυναίκες 55-59 ετών
1. Μαγδαληνή Εξάρχου (IKEA Running Team) 35:21
2. Χρύσα Νάρη (Dole Running Team) 39:10
3. Ευφημία Μαραντίδου (100 Running Team) 39:14

Γυναίκες 60-64 ετών
1. Κριστέλ Γκινιτσοπούλου (IKEA Running Team) 30:35
2. Ευδοκία Παυλίδου (Μαραθωνοδρόμοι Σερρών) 37:01
3. Κυριακή Χουστή (CERTH Running Team) 39:28

Γυναίκες 65-69 ετών
1. Δήμητρα Μελιοπούλου 41:06
2. Αναστασία Τσώνου 44:58
3. Άννα Λοκοβίτου (IKEA Running Team) 46:39

Γυναίκες 70-74 ετών
1. Ελισάβετ Στεργίου (ΚΑΠΗ Δήμου Θεσσαλονίκης) 40:14
2. Μαρία Γεωργιάδου (IKEA Running Team) 41:37
3. Ασπασία Στεργίου (Παιδικός Αντιρευματικός Αγώνας) 46:43

Γυναίκες 75-79 ετών
1. Σμαράγδα Μανδύλα (Volkswagen Running Team) 38:36
2. Θεοδώρα Βασιλοπούλου (ΚΑΠΗ Δήμου Θεσσαλονίκης) 1:01:33
3. Νίκη Σαραφίδου 1:01:58

Ο 14ος Διεθνής Μαραθώνιος ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ – bwin, ο οποίος είναι αφιερωμένος στον Έλληνα Μαραθωνοδρόμο Στέλιο Κυριακίδη, διοργανώθηκε από τον ΜΕΑΣ ΤΡΙΤΩΝ, τελώντας υπό την αιγίδα της Ελληνικής Εθνικής Επιτροπής για την UNESCO, της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής, του ΣΕΓΑΣ και της AIMS, καθώς και υπό την ευγενική υποστήριξη του Ελληνικού Οργανισμού Τουρισμού και της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Θεσσαλονίκης. Παράλληλα υποστηρίζεται από το Υπουργείο Εσωτερικών (Μακεδονίας-Θράκης), την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, τους Δήμους Θεσσαλονίκης, Πέλλας, Αμπελοκήπων – Μενεμένης, Χαλκηδόνας, Δέλτα και Κορδελιού – Ευόσμου, καθώς επίσης από πλήθος Θεσμικών Φορέων, Φορέων Υποστήριξης και Εθελοντικών Φορέων.

Previous ArticleNext Article

Γιατί πρέπει να τρέξεις στον 13ο Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων; (vid)

Γιατί πρέπει να τρέξεις στον 13ο Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων; (vid)

Να τρέξουμε στον 13ο Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων μας καλεί ο τέταρτος Ολυμπιονίκης του Λονδίνου και όγδοος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο Γιάννης Τσίλης.

Ο πρωταθλητής του Ναυτικού Ομίλου Ιωαννίνων πρωταγωνιστεί στο promo video του Ioannina Lake Run, σε μια βιωματικού τύπου διαφήμιση, στην οποία αφηγείται μια ημέρα ενός πρωταθλητή. «Η αρχή και το τέλος υπάρχουν μόνο για να μας υπενθυμίζουν ότι θα υπάρξει και συνέχεια», τονίζει ο Γιάννης Τσίλης και μας καλεί να βρεθούμε στην εκκίνηση των αγώνων του 13ου Γύρου Λίμνης Ιωαννίνων στις 21-22 Σεπτεμβρίου.

Δημιουργός του promo video του Ioannina Lake Run είναι η εταιρεία Oner Films του Κωνσταντίνου Μανταλιά, ο οποίος προσέγγισε το θέμα με retro διάθεση, που τα τελευταία τρία χρόνια έχει επιστρέψει δυναμικά ως τάση. Φυσικά, δε θα μπορούσαν να λείψουν πλάνα από την Παμβώτιδα, με τον Γιάννη Τσίλη να σκίζει με τα κουπιά τα νερά της, αλλά και πλάνα από τη μοναδική παραλίμνια διαδρομή των 30 χλμ., που και φέτος θα διανύσουν εκατοντάδες δρομείς από όλη την Ελλάδα και το εξωτερικό.

Δείτε το promo video του 13ου Γύρου Λίμνης Ιωαννίνων

Διαβάστε ακόμα: Σπάει όλα τα ρεκόρ ο 13ος Γύρος Λίμνης Ιωαννίνων!

Τρέχω για την Κατερίνη 2019: Οι εγγραφές συνεχίζονται

Τρέχω για την Κατερίνη 2019: Οι εγγραφές συνεχίζονται

Ο αγώνας δρόμου θεσμός «ΤΡΕΧΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΕΡΙΝΗ», η μεγάλη αυτή αθλητική και πολιτιστική γιορτή, θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 13 Οκτωβρίου και ώρα 11:00 π.μ., με αφετηρία το Πλατανόδασος της Νεοκαισάρειας και τερματισμό την κεντρική πλατεία της Κατερίνης (άγαλμα της ελευθερίας). 

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Οι δηλώσεις συμμετοχής θα γίνονται δεκτές έως και την συμπλήρωση με σειρά προτεραιότητας των 2000 αριθμών, που θα διατεθούν. Σε κάθε περίπτωση ως προθεσμία υποβολής ορίζεται η Δευτέρα 07 Οκτωβρίου. Με βάση την αυξημένη ζήτηση σε αριθμούς συμμετοχής, που παρατηρείται κάθε χρόνο παρακαλείστε να δηλώνετε συμμετοχή στον αγώνα μόνο εφόσον είστε βέβαιοι ότι θα λάβετε μέρος, προκειμένου να μη στερήσετε την συμμετοχή από άλλον συναθλητή σας, που δεν προμηθεύτηκε έγκαιρα αριθμό.  

Οι δηλώσεις συμμετοχής (ατομικές και ομαδικές) γίνονται μέσω των επίσημων ιστοσελίδων της διοργάνωσης www.katerini.gr, www.zeusrunnersclub.gr  καθώς και στο επισυναπτόμενο link: 

https://results.chronolog.gr/registrationc1.aspx?h=70c2638fdc269045c6d95db00afbb878&l=GR&g=0 

H ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ.

Προλάβετε και εξασφαλίστε τη θέση σας εγκαίρως, καθώς είναι βέβαιο ότι οι εγγραφές θα ολοκληρωθούν νωρίτερα από την προγραμματισμένη ημερομηνία! 

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Για πληροφορίες που αφορούν τον αγώνα μπορείτε να απευθύνεστε στο τηλέφωνο 2351047445 (Γραφείο Τύπου – Νικηφόρος Γκόλτσιος), (Ο.Π.Π.Α.Π.: Γιώργος Μίχος).

Για πληροφορίες, που αφορούν τις ομαδικές συμμετοχές μπορείτε να απευθύνεστε, στον πρόεδρο του ΑΠΣ Δρομέων Πιερίας «ΖΕΥΣ», Αλέξανδρο Πούλιο, τηλ. Επικοινωνίας: 6976692445  καθώς και στον αντιπρόεδρο του Δ.Σ. του συλλόγου Ευάγγελο Γερομιχαλό, τηλέφωνο: 6977 753 739. 

Όπως είναι γνωστό, ο αγώνας με αφετηρία το Πλατανόδασος της Νεοκαισάρειας και τερματισμό την κεντρική πλατεία της Κατερίνης (άγαλμα ελευθερίας), διοργανώνεται από τον Οργανισμό Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού & Πρόνοιας του Δήμου Κατερίνης και τον Αθλητικό Πολιτιστικό Σύλλογο Δρομέων Πιερίας «ΖΕΥΣ», υπό την αιγίδα της Ιεράς Μητροπόλεως Κίτρους, Κατερίνης & Πλαταμώνος.

Έρχεται το 2ο Trial run «Ομβριανός Πετροκεράσων» στις 29 Σεπτεμβρίου

2ο Trial run «Ομβριανός Πετροκεράσων»

Ο Μορφωτικός Αθλητικός Σύλλογος Μ.Α.Σ. Ομβριανός Πετροκεράσων διοργανώνει τον 2ο Trial run «Ομβριανός Πετροκεράσων» 15 χλμ, την Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου 2019.

Η διαδρομή είναι περίπου 15 χλμ. και αποτελείται κυρίως από πανέμορφα ορεινά μονοπάτια, τα οποία καλύπτουν το 85% της διαδρομής Ο αγώνας θα διέλθει από τοπία μοναδικής φυσικής ομορφιάς (δασώδης εκτάσεις με καστανιές, οξιές και βελανιδιές, ρυάκια, δέντρα που σκεπάζουν τον δρόμο κρύβοντας τον ήλιο, φυσικές πηγές). Η διαδρομή είναι μέτριας δυσκολίας και σε κάποια σημεία απαιτεί από τους δρομείς εμπειρία κίνησης σε ορεινό μονοπάτι.

Τα πρώτα 800 μ. και τα τελευταία 200 μ. είναι άσφαλτο εντός του χωριού, τα δασικά μονοπάτια είναι περίπου 12 χλμ και έχουμε και 2 χλμ περίπου είναι αγροτικοί χωματόδρομοι. Η συνολική θετική υψομετρική είναι περίπου 680 μ.

Όλες οι λεπτομέρειες για τον αγώνα ΕΔΩ

Στις 13 Οκτωβρίου ο 3ος Αριστοτέλειος Δρόμος Αντοχής

Στις 13 Οκτωβρίου ο 3ος Αριστοτέλειος Δρόμος Αντοχής

Η Περιφερειακή Ενότητα Ημαθίας, ο Δήμος Ηρωικής Πόλης Νάουσας, ο Σύνδεσμος Βετεράνων Αθλητών Στίβου Νάουσας, η Γ.Ε. Νάουσας με την τεχνική υποστήριξη της Ελληνικής  Ομοσπονδίας Συλλόγων Λαϊκού Μαζικού Αθλητισμού – Υπεραποστάσεων, (Ε.Ο.Σ.Λ.Μ.Α.Υ.) συνδιοργανώνουν τον αγώνα «3ος ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΑΝΤΟΧΗΣ» συνολικής απόστασης 26 και 5 χλμ. αντίστοιχα.  Η εκκίνηση θα δοθεί την Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2019 και ώρα 09:00 π.μ. στη Σχολή Αριστοτέλους και ο τερματισμός θα γίνει στο ίδιο σημείο.

Ο Αγώνας των περίπου 26.000μ. διεξάγεται εξολοκλήρου σε άσφαλτο, με υψομετρικές διαφορές. Ξεκινά από την Σχολή Αριστοτέλους και θα διέλθει από τα εξής σημεία: Σχολή Αριστοτέλους, περιοχή «Πλακένια», όρια πόλης Νάουσας, οδός Νάουσας-Νέας Στράντζας αμπελουργική ζώνη Νέας Στράντζας, Κοινότητα Γιαννακοχωρίου, αμπελουργική ζώνη Γιαννακοχωρίου, οδός Γιαννακοχωρίου-Μαρίνας, Μαρίνα, όρια Κοινότητας Λευκαδίων, Μακεδονικοί Τάφοι, Αρχαία Μίεζα, Κοινότητα Κοπανού, Σχολή Αριστοτέλους.

Ο Αγώνας των 5.000μ. διεξάγεται επίσης σε άσφαλτο και ξεκινά από την Σχολή Αριστοτέλους, Κοπανός Νάουσας (περιοχή «Τζουμέλα»), Σχολή Αριστοτέλους.

Οι δηλώσεις συμμετοχής, η αναλυτική προκήρυξη του αγώνα και επιπλέον πληροφορίες θα είναι σύντομα διαθέσιμα μέσω της επίσημης ιστοσελίδας του Δήμου Νάουσας www.naoussa.gr

Άνοιξαν οι εγγραφές για το 6ο Run Together powered by INTERSPORT & SAUCONY

Άνοιξαν οι εγγραφές για το 6ο Run Together powered by INTERSPORT & SAUCONY

Οι εγγραφές έχουν ανοίξει για το «6ο Run Together powered by INTERSPORT & SAUCONY» και γίνονται ηλεκτρονικά μέσα από το επίσημο website της διοργάνωσης: www.runtogether.gr

Ακολουθήστε το λινκ στην αρχική σελίδα που αφορά την ΕΓΓΡΑΦΗ, επιλέξτε την απόσταση που θέλετε να λάβετε μέρος μαζί με το αγαπημένο σας πρόσωπο, συμπληρώστε τα στοιχεία που ζητούνται και είστε έτοιμοι για έναν μοναδικό αγώνα! Τα στοιχεία του 2ου δρομέα θα μπορείτε να τα συμπληρώσετε μέσω E-mail που θα λάβετε αφού ολοκληρώσετε τη διαδικασία εγγραφής.

Οι εγγραφές θα είναι ανοικτές μέχρι την Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2019 τα μεσάνυχτα.

Φέτος το “RUN TOGETHER powered by INTERSPORT & SAUCONY” ανανεώνεται και θα είναι ακόμα πιο ιδιαίτερο, επιφυλάσσοντας πολλές εκπλήξεις στη διάρκεια της διοργάνωσης και στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο του τερματισμού.

Οι νικητές, και όχι μόνο, θα λάβουν σημαντικά δώρα από τους χορηγούς τις διοργάνωσης, με τους πρώτους νικητές να κερδίζουν αθλητικά παπούτσια SAUCONY.

Η εκκίνηση του 6ου “RUN TOGETHER ATHENS” θα δοθεί στον περιβάλλοντα χώρο του ΟΑΚΑ (είσοδο από Λ. Κύμης), την Κυριακή 13 Οκτωβρίου, στις 10.30 το πρωί, με τους συμμετέχοντες να επιλέγουν μεταξύ 3 διαφορετικών αποστάσεων, των 3χλμ, των 6χλμ και των 9χλμ.

Ένα ξεχωριστό fun run που υπόσχεται και φέτος μια μοναδική running εμπειρία σε όλους τους συμμετέχοντες. Ένα μοναδικό event για όλους όσους έχουν το ίδιο πάθος για το τρέξιμο και θέλουν να το μοιραστούν με τους αγαπημένους τους, ανεξάρτητα από τη φυσική κατάσταση, τις επιδόσεις και την ηλικία.

Τα ζευγάρια των συμμετεχόντων μπορούν να αποτελούνται από 2 ενήλικες ή από 1 ενήλικα και 1 παιδί ως εξής: Άνδρας-Άνδρας, Γυναίκα- Γυναίκα, Άνδρας-Γυναίκα, Ενήλικας-Παιδί.

Ως χρόνος τερματισμού του ζευγαριού υπολογίζεται ο χρόνος του συμμετέχοντα που τερματίζει 2ος , παροτρύνοντας τους συμμετέχοντες να τρέχουν μαζί βοηθώντας ο ένας τον άλλο!

Χορηγοί επικοινωνίας της διοργάνωσης είναι η ΕΡΤ, η ΕΡΑ ΣΠΟΡ, η COSMOTE TV και το ACTION24.

Για περισσότερες πληροφορίες και εγγραφές επισκεφθείτε το επίσημο website της διοργάνωσης: www.runtogether.gr

Ο 3ος Αγώνας Δρόμου Αλμυρού «Almyros City-Zerelia Lakes» έρχεται στις 6 Οκτωβρίου

Ο 3ος Αγώνας Δρόμου Αλμυρού «Almyros City-Zerelia Lakes» έρχεται στις 6 Οκτωβρίου

Ο Δήμος Αλμυρού σε συνεργασία με τον Ελληνικό Ορειβατικό Σύλλογο Αλμυρού και την Περιφέρεια Θεσσαλίας – Περιφερειακή Ενότητα Μαγνησίας & Σποράδων ανακοινώνει την διοργάνωση του 3ου Αγώνα Δρόμου Αλμυρού με την επωνυμία «Almyros City – Zerelia Lakes» την πρώτη Κυριακή του Οκτώβρη 2019.

Στις 6 Οκτώβρη λοιπόν το ραντεβού μας στον Αλμυρό για να τρέξουμε από τη νέα βιοκλιματική πλατεία της πόλης μέχρι τις μοναδικές δίδυμες μετεωριτικές λίμνες Ζερέλια και πίσω…

Για φέτος, η Οργανωτική Επιτροπή του Αγώνα έχει κάνει τις εξής αλλαγές σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα του 2018: ο μεγάλος αγώνας είναι πλέον 20,1Km (καθ΄ υπόδειξη των αθλητών/συμμετεχόντων στον περσυνό αγώνα ώστε να μην υπάρχουν δύο στροφές στην μεγάλη λίμνη), ενώ ο λαϊκός αγώνας δρόμου αναβαθμίζεται και γίνεται πλέον 6Km.

Η διαδρομή μέχρι τις δίδυμες λίμνες είναι πλέον εξολοκλήρου ασφάλτινη (μετά την ολοκλήρωση του έργου με ασφαλτόστρωση των 2,6Km από το Δ.Δ. Ευξεινούπολης έως τις λίμνες για την ανάδειξη του έργου), η διαδρομή του αγώνα είναι σε κλειστό για τα οχήματα δρόμο και φυσικά παραμένει η ηλεκτρονική χρονομέτρηση και στους δύο αγώνες με ενδιάμεσο χρόνο για τα 20,1Km καθώς και οι ηλικιακές βραβεύσεις για τον μεγάλο αγώνα των 20,1Km.

Και μην ξεχνάμε τους παιδικούς αγώνες των 1000μ. & 500. για τα παιδιά! Άμεσα, μετά τον δεκαπενταύγουστο έρχεται η προκήρυξη και ανοίγουν οι εγγραφές! Μείνετε συντονισμένοι!!!

Εκ της Οργανωτικής Επιτροπής

(www.almyroshalfmarathon.gr)

(https://www.facebook.com/Ελληνικός-Ορειβατικός-Σύλλογος-ΕΟΣ-Αλμυρού)

x

Send this to a friend