Ο πρώτος αγώνας Λέιζερ 4.7 – Συνέντευξη τύπου για το Ευρωπαϊκό ΦΙΝΝ

Ο εθελοντισμός για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ΦΙΝΝ

Τον πρώτο αγώνα για το περιφερειακό πρωτάθλημα Αθηνών στην κατηγορία Λέιζερ 4.7 διοργάνωσε ο Ν.Ο. Καλαμακίου. Η συμμετοχή ήταν μεγάλη (75 σκάφη αγοριών- κοριτσιών) και έγιναν 6 εντυπωσιακές ιστιοδρομίες.  Την πρώτη θέση κατέλαβε ο Γ. Παπαδάκος του Ν.Ο. Ειρήνης και Φιλίας με 5 βαθμούς και ακολούθησαν ο Ι. Κεφαλλωνίτης του Ν.Ο. Καλαμακίου με 9 βαθμούς και ο Σ. Σταματόπουλος του Ν.Ο Βουλιαγμένης με 15 βαθμούς.

Ο δεύτερος αγώνας του πρωταθλήματος έχει προγραμματιστεί για τις 2-3 Μαρτίου στον Ν.Ο.Τζιτζιφιών Καλλιθέας, ενώ το Σαββατοκύριακο θα διεξαχθεί ο πρώτος αγώνας της κατηγορίας Οπτιμιστ στον Ν. Ο. Κατοίκων Βουλιαγμένης.

Συνέντευξη τύπου

Την Πέμπτη 14 Φεβρουαρίου  θα πραγματοποιηθεί η πρώτη συνέντευξη Τύπου της Οργανωτικής Επιτροπής του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ΦΙΝΝ, το οποίο θα διεξαχθεί στο «Διεθνές Κέντρο Ιστιοπλοΐας» το διάστημα 10-18 Μαϊου 2019. Η συνέντευξη θα πραγματοποιηθεί στα γραφεία της ΕΙΟ και θα ξεκινήσει στις 11 το πρωί .

Previous ArticleNext Article

Ολοκληρώθηκε η πρώτη μέρα του Rodos Cup 2019

Άνοιξε πανιά τη Δευτέρα 22 Ιουλίου, το 23ο Rodos Cup. Τον διεθνή ιστιοπλοϊκό αγώνα διοργανώνει ο Αθλητικός Σύλλογος Ιστιοπλόων Ανοικτής Θάλασσας Ρόδου και η Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου.

Στον αγώνα λαμβάνουν μέρος 84 σκάφη και περίπου 600 ιστιοπλόοι, καθιστώντας το Rodos Cup τον μεγαλύτερο αγώνα στην Ελλάδα σε διεθνείς συμμετοχές. Ο αγώνας θα διαρκέσει 5 ημέρες και εκκινώντας από την Κω, θα επισκεφτεί τα νησιά της Καλύμνου, της Νισύρου, της Σύμης και θα καταλήξει στην μαγευτική και κοσμοπολίτικη Ρόδο.

Μετά από ένα διήμερο προετοιμασιών, εγγραφών και καταμετρήσεων στην Μαρίνα της Κω και αφού πραγματοποιήθηκε η Τελετή Έναρξης το βράδυ της Κυριακής, εχθες το πρωί, Δευτέρα 22 Ιουλίου, τα σκάφη εκκίνησαν από την Κω με πρώτο προορισμό το λιμάνι της Καλύμνου, 16 ναυτικά μίλια βορειοδυτικά.

Το θέαμα που προσέφεραν οι ιστιοπλόοι ήταν μοναδικό. Τα 84 σκάφη στα πρώτα μίλια της διαδρομής πέρασαν πολύ κοντά από τις παραλίες της βορειοανατολικής Κω.

Στη συνέχεια, κινήθηκαν δυτικά και αφού πέρασαν νότια της Ψερίμου, νωρίς το μεσημέρι βοηθούμενα από το δυνατό μελτέμι που προοδευτικά ενισχύθηκε ακόμη περισσότερο, τερμάτισαν έξω από το λιμάνι της Καλύμνου.

Ο αγώνας συνεχίζεται τηνΤρίτη 23 Ιουλίου, με την 2η ιστιοδρομία στην οποία τα σκάφη θα κινηθούν από την Κάλυμνο με προορισμό το νησί της Νισύρου, διαπλέοντας την βόρεια πλευρά της Κω και καταλήγοντας 30 μίλια βόρεια.

Πανελλήνιο ρεκόρ από την Πολυνίκη Εμμανουηλίδου στα 100 μ.

Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου μπορεί να χρειάστηκε να κάνει και δεύτερη κούρσα, ωστόσο αυτό δεν την εμπόδισε να κάνει πανελλήνιο ρεκόρ στα 100 μ. Κ18.

Η νεαρή στην πρώτην ημέρα του Ολυμπιακού Φεστιβάλ Νεότητα τερμάτισε σε 11.94 (-0,2) και βελτίωσε το δικό της 11.96, το οποίο είχε πετύχει δύο φορές στη διάρκεια της σεζόν, στις 4/5 και στις 29/5. Η κούρσα στην οποία έτρεξε η Ελληνίδα αθλήτρια ήταν η τρίτη προκριματική που ακυρώθηκε το πρωί καθώς δεν έγινε αντιληπτή η ανάκληση τόσο από τις αθλήτριες όσο και τους κριτές , εκεί η Εμμανουηλίδου πέτυχε 11.85 και έχασε την ευκαιρία να κατοχυρώσει έναν εξαιρετικό χρόνο.

Η ταλαντούχα αθλήτρια μας προκρίθηκε στον τελικό, όπου θα διεκδικήσει τη διάκριση. Στον τελικό των 400 μ. προκρίθηκε και η Στέλλα Κωνσταντινίδου, που διένυσε την απόσταση σε 55.42 και έδειξε σε θέση να κυνηγήσει τη διάκριση.

Στην τρίτη προκριματική σειρά των 110 μ. εμπ. συμμετείχε ο Βασίλης Αρβανίτης, ο ποίος διένυσε την απόσταση σε 14.12, ωστόσο δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό. Στον τελικό των 10.000 μ. βάδην συμμετείχε ο Αλέξανδρος Μορτζάκης, ο οποίος κατέλαβε την έκτη θέση με 46.52.88.

Ξεκίνησε η διάθεση των εισιτηρίων των ΙΙ Μεσογειακών Αγώνων Πάτρα 2019

Τα εισιτήρια για τα αθλήματα των ΙΙ Μεσογειακών Παράκτιων Αγώνων που θα διεξαχθούν στην Πάτρα 25-31 Αυγούστου 2019, διατίθενται ήδη στο κοινό. Η διαδικτυακή προπώληση έχει ξεκινήσει για όλα τα αθλήματα, για τα οποία θα απαιτείται εισιτήριο για την παρακολούθησή τους και στις τρεις εγκαταστάσεις των Αγώνων.

Συγκεκριμένα εισιτήρια θα εκδοθούν για την «Αρτεμις» (Νότιο Πάρκο) όπου θα διεξαχθούν τα αθλήματα  της άμμου, την «Ηρα» (πλαζ Αγιάς), όπου θα διεξαχθούν τα αθλήματα της θάλασσας και  στο κολυμβητήριο «Αντώνης Πεπανός», όπου θα γίνουν τα αγωνίσματα της τεχνικής κολύμβησης.

Η διάθεση των εισιτηρίων που θα είναι σταδιακή, γίνεται από την επίσημη ιστοσελίδα της Οργανωτικής Επιτροπής των ΙΙ Μεσογειακών Παράκτιων Αγώνων  www.mbgpatras2019.gr( στην ενότητα FindTicket),σε συνεργασία με την TicketmasterHellas, η οποία είναι η επίσημη εταιρεία παροχής των εισιτηρίων των Αγώνων.

Ξεκινήστε λοιπόν, να προμηθεύεστε έγκαιρα τα εισιτήριά σας για τους ΙΙ Μεσογειακούς Παράκτιους Αγώνες που θα διεξαχθούν στην Πάτρα 25-31 Αυγούστου 2019 και λάβετε μέρος στη μεγαλύτερη καλοκαιρινή γιορτή αθλητισμού της Μεσογείου!

Με ελληνικές συμμετοχές το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Λέιζερ Ράντιαλ της Ιαπωνίας

Ξεκίνησε στο Σακαϊμινάτο της Ιαπωνίας το παγκόσμιο πρωτάθλημα της κατηγορίας Λέιζερ Ράντιαλ, στο οποίο τρέχουν δύο Ελληνίδες αθλήτριες. Συνολικά αγωνίζονται 111 σκάφη από 49 χώρες.

Εχουν ήδη διεξαχθεί οι πέντε προκριματικές κούρσες συν δύο της τελικής φάσης και η Αθανασία Φακίδη είναι 16η με 79 βαθμούς. Τα πλασαρίσματά της είναι 15, 6, 7, 27, 11, 30 και 13. Αν μη τι άλλο η ιστιοπλόος του Ν.Ο.Β. δείχνει σταθερότητα.

Η Βασιλεία Καραχάλιου είναι 54η με 170 βαθμούς. Σε τρεις ιστιοδρομίες χρεώθηκε από 57 βαθμούς ποινής, σε μία τερμάτισε 48η και είχε τρεις πολύ καλές κούρσες. Δύο δεύτερες και μια 4η θέση. Είναι ολοφάνερο ότι η ιστιοπλόος του Ι.Ο.Π. θα μπορούσε να ήταν ψηλά στην βαθμολογία. Πάντως και η Φακίδη και η Καραχάλιου συνεχίζουν στον χρυσό στολίσκο.

ΓΙΑ ΔΥΟ ΒΑΘΜΟΥΣ ΕΧΑΣΕ Ο ΤΣΟΡΤΑΝΙΔΗΣ ΤΟ ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

Ο Λεωνίδας Τσορτανίδης δεν τα κατάφερε να πάρει μετάλλιο  στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Νεότητας της Πολωνίας, όμως και η 4η θέση σε σύνολο 29 σκαφών είναι μεγάλη επιτυχία. Στην κατηγορία RSX αγοριών και μετά από 13 δυνατές ιστιοδρομίες ο ιστιοπλόος του Ν.Ο. Άνδρου έχασε το χάλκινο μετάλλιο μόλις για 2 βαθμούς (42) από τον Ισραηλινό Λ. Σεγκέβ (40). Ο Τσορτανίδης πλήρωσε την κακή 8η κούρσα, στην οποία χρεώθηκε με 30 βαθμούς ποινής. Διφορετικά το μετάλλιο ήταν δικό του.

Μοντέρνο Πένταθλο: Εξαιρετική παρουσία του Δραζίνου στο Παγκόσμιο

Tην 34η θέση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Μοντέρνου Πεντάθλου Κ17 κατέλαβε ο Δημήτρης Δραζίνος. Ο Ελληνας πρωταθλητής, που έγραψε Ιστορία, καθώς κατάφερε μετά από 10 χρόνια να εξασφαλίσει ελληνική συμμετοχή σε έναν τελικό, ήταν άκρως ανταγωνιστικός.

Στην κολύμβηση ξεκίνησε εντυπωσιακά και ήταν 10ος, αλλά στο laser Run, υποχώρησε καταλαμβάνοντας την άκρως τιμητική 34 θέση.

Πολύτιμες εμπειρίες αποκόμισαν και οι Αθηνά Σάρρα και Κωνσταντίνα Τσολάκη. Οι δύο αθλήτριες παρά το γεγονός ότι ηλικιακά μπορούσαν να αγωνιστούν στην Κ17, προτίμησαν να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους στην κατηγορία των Κ19. Η Σάρρα κατέλαβε την 60η θέση και η Τσολάκη τερμάτισε τρεις θέσεις πιο κάτω. Η παρουσία τους, όμως, ήταν εξαιρετική και άφησε πολλές υποσχέσεις.

Ανοικτό σε κάθε αποτέλεσμα το « 56ο Ράλλυ Αιγαίου »

Σε έναν αγώνα με τις καιρικές συνθήκες να δίνουν ίσες ευκαιρίες σε όλα τα πληρώματα εξελίσσεται το «56ο Ράλλυ Αιγαίου». Το «Pega» της Σχολής Ναυτικών Δοκίμων πρωταγωνίστησε στα Performance και στη δεύτερη κούρσα της διοργάνωσης του Πανελληνίου Ομίλου Ανοικτής Θαλάσσης, ενώ στις επόμενες θέσεις υπήρξαν αλλαγές. Καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα θα παίξει η μεθαυριανή παράκτια ιστιοδρομία που θα γίνει στην Αστυπάλαια.

Για να φτάσουν τα σκάφη από το Φάληρο στο νησί των Δωδεκανήσων χρειάστηκαν από 18,5 έως 28 ώρες. Οι εναλλαγές της ένταση του ανέμου, στις οποίες παίζουν καθοριστικό ρόλο τα νησιά, είχαν ως αποτέλεσμα τα ιστιοφόρα που ήταν πιο πίσω και είχαν άνεμο να πλησιάσουν αυτά που προπορεύονταν και ουσιαστικά ο αγώνας να ξεκινήσει από την αρχή.

«Είναι η τρίτη μας απόπειρα στην αγωνιστική κατηγορία και είμαστε ευτυχείς που εφέτος καταφέραμε να έχουμε δύο πρώτες θέσεις. Είναι πολύ σημαντικό για εμάς. Είναι όμως μόνο τα πρώτα δύο βήματα  σε  έναν αγώνα που βρίσκεται υπό εξέλιξη. Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε και τα επόμενα όσο το δυνατόν καλύτερα», δήλωσε ο κυβερνήτης του «Pega» αντιπλοίαρχος Δημήτρης Σουβαλτζής Π.Ν. Το σκάφος της Σχολής Ναυτικών Δοκίμων προηγείται στα «Performance».

Στα Sport στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης είναι το «Water Gipsy» του προέδρου του ΠΟΙΑΘ Ιωάννη Μαραγκουδάκη. «Και οι δύο πρώτες ιστιοδρομίες ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσες. Ο αέρας ήταν από πέντε έως και έξι μποφόρ. Όλη η διαδρομή παρουσίαζε ιδιαιτερότητες και έπρεπε να είσαι πολύ έμπειρος για να εφαρμόσεις την κατάλληλη τακτική. Είχαμε πολλές εναλλαγές  καιρού από πλευρά πλεύσης, κάτι που σήμαινε πολύ δουλειά στο κατάστρωμα για να αλλάζουμε πανιά συνέχεια. Ήταν 24 – 25 ώρες αρκετά έντονες και εξοντωτικές αλλά το καλό ήταν ότι είχε αέρα και ήρθαμε πολύ γρήγορα», υπογράμμισε ο κ. Μαραγκουδάκης.