Site icon runnfun.gr

Βερολίνο 2018: Ναρτ και Μαζουρόνακ νικητές του Μαραθωνίου, τι έκαναν οι Έλληνες

O Κοέν Ναρτ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Μαραθώνιο ανδρών κατά την 6η και τελευταία ημέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στίβου στο Βερολίνο.

Ο Βέλγος δρομέας τερμάτισε σε 2:09:51 που είναι νέο ρεκόρ αγώνων, με δεύτερο τον Ελβετό Ταντέσε Αμπραχάμ με 2:09:51 και τρίτο τον Ιταλό Γιασίν Ραχίκ με 2:12:09 και νέο ατομικό ρεκόρ.

(Photo by Michael Steele/Getty Images)

Η Βόλια Μαζουρόνακ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Μαραθώνιο γυναικών κατά την 6η και τελευταία ημέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στίβου στο Βερολίνο. Η Λευκορωσίδα δρομέας τερμάτισε σε 2:26:22 σε ένα συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στα τελευταία μέτρα της διαδρομής, όταν κατάφερε να ξεφύγει από την Γαλλίδα Κλεμένς Καλβέ που έκανε 2:26:28. Τρίτη τερμάτισε η Τσέχα Έβα Βράμπτσοβα-Νίβλτοβα με 2:26:31 που είναι νέο εθνικό ρεκόρ.