Η 12χρονη που ανέβηκε βάθρο στον Ημιμαραθώνιο της Αθήνας (video)

Η 12χρονη που ανέβηκε βάθρο στον Ημιμαραθώνιο της Αθήνας

Η Γλυκερία Σκάρκου τερμάτισε τρίτη στη διαδρομή των πέντε χιλιομέτρων του 7ου Ημιμαραθωνίου της Αθήνας. Μιλώντας στο μεσημεριανό δελτίο της ΕΡΤ1 και την Μαριάννα Πετράκη, μίλησε για τη νίκη της, τους στόχους και τα όνειρά της.

eurokinissi

Η μικρή Γλυκερία Σκάρκου

Η μικρή Γλυκερία έκλεψε την παράσταστη και ανάγκασε όλη τη δρομική Ελλάδα και όχι μόνο να μάθει το όνομά της.

Ι ίδια δηλώνει χαρούμενη που τα κατάφερε ενώ εξηγεί ότι ο αγώνας ήταν δύσκολος λόγω της βροχής, καθώς ο δρόμος ήταν ολισθηρός. Η 12χρονη, παροτρύνει τους συνομήλικούς της να αφήσουν τα τάμπλετ στην άκρη και να ξεκινήσουν κάποιο άθλημα με την οικογένειά τους συμμετέχοντας σε μία τέτοια διοργάνωση, η οποία είναι σαν γιορτή!

Δείτε το βίντεο από τη συνέντευξη που παραχώρησε στην κρατική τηλεόραση ΕΔΩ

Πηγή: ΕΡΤ1

Ακολουθήστε το Run 'n Fun στο Google News

Previous ArticleNext Article

Τόκιο: Χρυσή με Ολυμπιακό ρεκόρ στα 100μ. η τρομερή Τόμπσον!

Τριάδα από την Τζαμάικα κατέκτησε τα τρία μετάλλια στα 100μ. των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, με την Ελέιν Τόμπσον να είναι στην κορυφή.

Η χρυσή Ολυμπιονίκης του Ρίο διατήρησε τον τίτλο της τερματίζοντας σε 10.61, επίδοση που αποτελεί Ολυμπιακό ρεκόρ.

Πίσω της τερμάτισαν δύο συμπατριώτισσες της, με την Φρέισερ Πράις να κατακτά το ασημένιο μετάλλιο με 10.74 και την Τζάκσον το χάλκινο με 10.76.

Χαρακτηριστικό της σπουδαίας κούρσας είναι ότι έξι αθλήτριες κατέβηκαν κάτω από τα 11 δευτερόλεπτα.

4ος ΑΓΩΝΑΣ ΠΕΔΙΟΥ ΑΡΕΩΣ: Στις 10 Οκτωβρίου ο αγώνας

Μετά την πολύ επιτυχημένη διοργάνωση του 3ου Αγώνα Πάρκου «Νυχτερινές Διαδρομές», συνεχίζουμε, δυναμικά. Λόγω έκτακτης εκδήλωσης στον χώρο του Πεδίου Άρεως την Κυριακή 3 Οκτωβρίου, είναι αναγκαίο να μετατεθεί ο Αγώνας την επόμενη Κυριακή 10 Οκτωβρίου 2021.

Έτσι, ο Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος «ΑΘΗΝΑΙΟΙ ΔΡΟΜΕΙΣ» σε συνδιοργάνωση με την Περιφέρεια Αττικής και στα πλαίσια των εκδηλώσεων για την ανάδειξη του πανέμορφου πάρκου «ΠΕΔΙΟΝ ΆΡΕΩΣ», προκηρύσσει τη διεξαγωγή του 4ου Αγώνα Πεδίου Άρεως «Στις Γειτονιές της Αθήνας», την Κυριακή 10 Οκτωβρίου 2021.

Θα υπάρχουν δύο αγώνες, 5 και 10 χιλιομέτρων. Η εκκίνηση θα δοθεί εντός του Πεδίου Άρεως. Οι δρομείς, ύστερα από μια στροφή εντός αυτού, θα ακολουθήσουν μια διαδρομή στις γύρω γειτονιές, για να τερματίσουν πάλι εντός του Πάρκου.

Σύντομα θα ανακοινωθεί η τελική προκήρυξη, το υγειονομικό πρωτόκολλο (σύμφωνα με τις υποδείξεις της Υγειονομικής Επιτροπής της Γ.Γ.Α.) και το άνοιγμα των εγγραφών.