Site icon runnfun.gr

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου: Κυριάρχησαν οι Αιθίοπες στον μαραθώνιο

EUGENE, OREGON - JULY 17: Tamirat Tola of Team Ethiopia competes in the Men's Marathon on day three of the World Athletics Championships Oregon22 at Hayward Field on July 17, 2022 in Eugene, Oregon. (Photo by Patrick Smith/Getty Images)

Στον 35χρονο Αιθίοπα Τάμιρατ Τόλα κατέληξε το χρυσό μετάλλιο του μαραθωνίου ανδρών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου, που συνεχίζεται στο Γιουτζίν των ΗΠΑ. Η επίδοσή του νικητή ήταν 2:05:37.

Μάλιστα οι Αιθίοπες πέτυχαν «νταμπλ», αφού δεύτερος τερμάτισε ο Γκέρεμιου. Ο Βέλγος Αμπντί κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Ο αγώνας ξεκίνησε στις 6.15 το πρωί, τοπική ώρα.

Θυμίζουμε ότι ο Μιλτιάδης Τεντόγλου κατέκτησε ασημένιο μετάλλιο στο άλμα εις μήκος με 8,32 μ., πίσω από τον Κινέζο Ουάνγκ (8,36 μ.). Τα ξημερώματα της Δευτέρας (03.20) θα αγωνιστεί η Κατερίνα Στεφανίδη στον τελικό του επί κοντώ.