Site icon runnfun.gr

Ο Λελίσα Ντεσίσα και η Μέρι Κεϊτάνι θριάμβευσαν στη Νέα Υόρκη

Ο Αιθίοπας Λελίσα Ντεσίσα και η Κενυάτισσα Μέρι Κεϊτάνι, ήταν οι μεγάλοι νικητές στον Μαραθώνιο της Νέας Υόρκης.

Ο 28χρονος Ντεσίσα, του οποίου η μεγαλύτερη διάκριση στην μέχρι τώρα καριέρα του είναι το ασημένιο μετάλλιο που κατέκτησε στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Μόσχας το 2013, τερμάτισε πρώτος σε 2 ώρες 5 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα, αφήνοντας δεύτερο τον συμπατριώτη του Σούρα Κιτάτα με 2:06:01 και τρίτο τον Κενυάτη Γκόφρεϊ Καμβόρορ με 2:06:26, ο οποίος ήταν ο περσινός νικητής στη Νέα Υόρκη.

Στις γυναίκες, η 36χρονη Κεϊτάνι τερμάτισε σε 2:22:48 και νίκησε την επίσης Κενυάτισσα Βίβιαν Τσέριοτ, Ολυμπιονίκη και παγκόσμια πρωταθλήτρια των 5.000μ. και 10.000μ., αλλά και νικήτρια στον Μαραθώνιο του Λονδίνου, η οποία τερμάτισε σε 2:26:02.

Την τρίτη θέση με 2:26:22, πήρε η 37χρονη Αμερικανίδα Σαλέιν Φλάναγκαν, νικήτρια στο περσινό Μαραθώνιο, η οποία έχει δηλώσει ότι αυτός θα είναι ο τελευταίος αγώνας της καριέρας της.