Site icon runnfun.gr

Γιορτή στην Αθήνα από 21.000 δρομείς στον Ημιμαραθώνιο – Αποτελέσματα (vid)

njɌQHٍɏӠHǍS--Ŋʉ͇Ӈ ( ᰯ 㥱᭯)--בǓԏӠ̐ύǓ//EUROKINISSI sport

Περισσότεροι από 20.000 δρομείς πήραν μέρος στον 6ο Ημιμαραθώνιο, που αποτελεί το μεγάλο αθλητικό γεγονός της άνοιξης για την πρωτεύουσα. Φέτος δημιουργήθηκε νέο ρεκόρ για τη διοργάνωση αφού το προηγούμενο ήταν 17.100 από το 2016.

Πολλοί Αθηναίοι κατέκλυσαν το κέντρο της Αθήνας για να παρακολουθήσουν τους δρομείς σε μια γιορτή για τον ελληνικό αθλητισμό.  Την εκκίνηση έδωσε στις 09.00 το πρωί, μπροστά από το Μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη, ο δήμαρχος Αθηναίων, Γιώργος Καμίνης, μαζί με τον πρόεδρο του ΣΕΓΑΣ, Κώστα Παναγόπουλο. Πέραν της διαδρομής του Ημιμαραθωνίου, θα διεξαχθούν αγώνες 5 και 3 χιλιομέτρων καθώς και αγώνας 1000 μέτρων για παιδιά και ΑμεΑ.

Μάχη στον Ημιμαραθώνιο με νικητή τον Ζερβάκη, 1η η Ρεμπούλη

Ο Ιωάννης Ζερβάκης μετά από μία συγκλονιστική μονομαχία με τον περσινό νικητή Κωνσταντίνο Γκελαούζο, κατάφερε με ανατροπή στα τελευταία μέτρα να κόψει πρώτος το νήμα με χρόνο 01:09:02, με τον περσινό νικητή να τερματίζει δύο δευτερόλεπτα μετά. Την τρίτη θέση κατέκτησε ο Χαράλαμπος Πιτσόλης με χρόνο 01:10:22. Για την κατηγορία των γυναικών, πρώτη τερμάτισε η Ουρανία Ρεμπούλη με χρόνο 01:19:43, δεύτερη η Ντενίζ Δημάκη με χρόνο 01:23:02, ενώ τρίτη τερμάτισε η Ειρήνη Μιχάλα με χρόνο 01:23:35. Η εκκίνηση του Ημιμαραθωνίου ήταν προγραμματισμένη στις 9 το πρωί μπροστά από την Πλατεία Συντάγματος και ο τερματισμός ήταν στο Μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη.

Μήνος και Γιαννοπούλου στα 3χλμ

Μεγάλος νικητής στον αγώνα των 3 χιλιομέτρων αναδείχθηκε ο Γιώργος Μήνος, ο οποίος τερμάτισε σε χρόνο 00:09:06. Δεύτερος τερμάτισε ο Γιώργος Γιαννούλης με χρόνο 00:09:11, ενώ τρίτος ο Αντώνιος Πανταζόπουλος με χρόνο 00:09:34. Στην κατηγορία των γυναικών πρώτη τερμάτισε  η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου με χρόνο 00:10:25. Δεύτερη η Εμμανουέλα Μαργαρόνη με χρόνο 00:10:53, ενώ τρίτη η Ανίτα Ανδρικοπούλου με χρόνο 00:11:09.

Η εκκίνηση του Αγώνα Δρόμου των 3 χιλιομέτρων ήταν προγραμματισμένη στις 9.20 επί της οδού Βασ. Σοφίας, στο ύψος της οδού Νεοφύτου Δούκα και οι δρομείς τερμάτισαν επί της Λ. Αμαλίας μπροστά στο Μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη.

Καλλίας και Καρακατσάνη στα 5χλμ

Ο Χρήστος Καλλίας κατάφερε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά να πρωταγωνιστήσει στον αγώνα των πέντε χιλιομέτρων. Έκοψε πρώτος το νήμα με χρόνο 00:15:30 ενώ τον ακολούθησαν οι Λάμπρος Μαλτέζος και Μιχάλης Καραγιώργος με χρόνο 00:16:20 και 00:16:35 αντίστοιχα.Στη κατηγορία των γυναικών πρωτη τερμάτισε η Αναστασία Καρακατσάνη με χρόνο 00:18:17, ενώ την ακολούθησαν οι Ειρήνη Τσουράκη και Αγγελική Καλυβά με χρόνο 00:19:26 και 00:20:04 αντίστοιχα.

Τέλος η εκκίνηση του Αγώνα Δρόμου των 5χιλιομέτρων, δόθηκε στην Πλατεία Συντάγματος, στις 11.45 στο ύψος της οδού Όθωνος και οι αθλητές τερμάτισαν επί της Λ. Αμαλίας μπροστά στο Μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη.