Διεξήχθησαν με επιτυχία οι αθλητικές και πολιτιστικές εκδηλώσεις που ήταν αφιερωμένες σε όλους του Ήρωες Κρήτης και στον Ηρακλή Κοκκινίδη.
Στο αθλητικό κομμάτι διεξήχθησαν αρχικά λαμπαδιοδρομία 40 χλμ.στην διαδρομή Κράνα-Ζωνιανά-Ανώγεια-Γωνιές-Τύλισος-Γάζι, διαδρομή που κάλυψαν οι αθλητές Αργυρώ Πλουμή- Στυλλιανάκης Μιχάλης και Σταγάκης Μανώλης.
Ακολούθησε ποδηλατοβόλτα 25χλμ στην διαδρομή Χανιόπορτα- Τσαλικάκι-Αμουδάρα-Ρογδιά-Μονή Σαββαθιανών-τερματισμός Ηρώων Γαζίου στην οποία μετείχαν οι ποδηλάτες: Ψωμάς Κων/νος, Κοκκιάδης Δημήτριος,Καραγιάννης Βαγγέλης, Παπουτσάκης Γιώργος, Κουζούλογλου Ηρακλής, Ζιώκα Ιωάννα, Λουλουδάκης Γεώργιος, Γκούφας Κυριάκος, Ξηρουδάκης Αντώνιος και Φανουργάκης Δημήτριος.
Τέλος διεξήχθη και αγώνας δρόμου 7,200μ στην διαδρομή Κεραμούτσι-Ηρώων Γαζίου στον αγώνα αυτό νικητής στους άνδρες ήταν ο Νίκος Καμπιτάκης του ΟΦΗ με χρόνο 26΄31 , στην δεύτερη θέση ήταν ο Σαριδάκης Ιωάννης του ΟΦΗ με χρόνο 28΄06 και στην Τρίτη θέση ο Παπαδογιαννάκης Δημήτρης ΣΜΚ με χρόνο 30΄09. Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Φουρναράκη Ειρήνη του ΣΜΚ με χρόνο 31΄50, δεύτερη η Σταυρακάκη Εύη του ΣΜΚ με χρόνο 40΄06 και 3η η Τριαλώνη Μελίνα με χρόνο 44΄04. Στον αγώνα αυτό συμμετείχαν 86 αθλητές και πεζοπόροι.
Οι αθλητικές εκδηλώσεις διοργανώθηκαν από τον Σύλλογο Μαραθωνοδρόμων Κρήτης, την Τοπική Κοινότητα Κεραμουτσίου της Δημοτικής Ενότητας Γαζίου μ των Πολιτιστικών Συλλόγων Γαζίου,Κεραμουτσίου, Κράνας ,Ποδηλάτες Κρήτης με την συνδιοργάνωση του Δήμου Μαλεβιζίου, της Περιφέρειας Κρήτης, και την τεχνική υποστήριξη της Ελληνικής Ομοσπονδίας Συλλόγων Λαικού Μαζικού Αθλητισμού και Υπεραπόστασης (ΕΟΣΛΜΑ-Υ).
Οι διοργανωτές ευχαριστούν για την βοήθεια τους την Ελληνική Αστυνομία, την Ομάδα διάσωσης Ηρακλείου , τους εθελοντές από τον Σύλλογο Μαραθωνοδρόμων, από τις κοινότητες Κράνας, Κεραμουτσίου και των Πολιτιστικών Συλλόγων , όλους τους χορηγούς και όλους τους αθλητές και πεζοπόρους που έλαβαν μέρος στην διοργάνωση.
Παρακάτω τα αποτελέσματα των 7.200μ.
A/α ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΧΡΟΝΟΣ
01 ΚΑΜΠΙΤΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ 26΄31
02 ΣΑΡΙΔΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 28΄06
03 ΠΑΠΑΔΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 30΄09
04 ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΑΚΗΣ ΑΒΡΑΑΜ 30΄49
05 ΦΟΥΡΝΑΡΑΚΗ ΕΙΡΗΝΗ 31΄50
06 ΚΑΛΕΜΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ 32΄49
07 ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 34΄50
08 ΚΡΙΠΩΤΟΣ ΣΠΥΡΟΣ 34΄56
09 ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ 35΄13
10 ΚΥΠΡΙΩΤΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ 37΄04
11 ΣΩΜΑΡΑΚΗΣ ΜΥΡΩΝ 37΄06
12 ΜΑΜΑΤΖΑΚΗΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ 37΄09
13 ΧΑΤΖΗΒΑΣΙΛΗΣ 37΄18
14 ΤΖΟΥΡΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 37΄19
15 ΣΤΑΥΡΑΚΑΚΗ ΕΥΗ 40΄06
16 ΤΡΙΑΛΩΝΗ ΜΕΛΙΝΑ 44΄04
17 ΜΑΡΚΟΥΛΗΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ 44΄39
18 ΑΝΤΩΝΑΚΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ 45΄51
19 ΠΕΡΡΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 46΄11
20 ΚΡΟΥΣΤΑΛΛΑΚΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣ 47΄38
21 ΣΑΡΡΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ 48΄30
22 ΖΑΦΕΙΡΙΟΥ ΤΕΡΨΙΘΕΑ 50΄21
23 ΔΡΑΚΩΝΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 51΄11
24 ΧΑΧΛΟΥΤΑΚΗΣ ΜΥΡΩΝ 51΄20
25 ΒΕΡΓΕΤΑΚΗ ΣΟΦΙΑ 52΄27
26 ΓΕΝΕΤΖΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 55΄45
27 ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 57΄35
28 ΓΚΟΝΤΕΣ ΠΡΟΔΡΟΜΟΣ 57΄35
29 ΒΟΓΙΑΤΖΑΚΗ ΝΙΚΗ 57΄35
30 ΓΩΝΙΑΝΑΚΗ ΙΩΑΝΝΑ 58΄40
31 ΓΩΝΙΑΝΑΚΗ ΣΤΥΛΛΙΑΝΗ 58΄40
32 ΖΩΦΟΡΙΑΝΝΑΚΗ ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ 58΄40
33 ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗ ΦΙΛΙΑ 59΄12
34 ΠΡΙΝΑΡΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ 1ΩΡΑ 03΄07
35 ΜΑΥΡΟΓΙΑΝΝΑΚΗ ΚΑΛΛΙΟΠΗ 1ΩΡΑ 03΄15
36 ΙΜΠΡΑΧΙΜΙ ΓΙΑΝΝΗΣ 1ΩΡΑ 03΄42
37 ΜΑΥΡΟΓΙΑΝΝΑΚΗ ΣΟΦΙΑ 1ΩΡΑ 05΄45
38 ΜΑΥΡΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΜΥΡΩΝ 1ΩΡΑ 05΄46
39 ΓΩΝΙΑΝΝΑΚΗ ΙΟΚΑΣΤΗ 1ΩΡΑ 05΄46
40 ΤΖΙΡΑΚΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1ΩΡΑ 05΄46
41 ΠΑΠΑΔΑΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ 1ΩΡΑ 05΄46
42 ΑΛΕΓΚΑΚΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ 1ΩΡΑ 09΄40
43 ΦΡΑΡΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ 1ΩΡΑ 09΄40
44 ΚΑΛΟΓΕΡΑΚΗ ΟΛΥΜΠΙΑ 1ΩΡΑ 09΄40
45 ΑΝΤΩΝΑΚΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ 1ΩΡΑ 09΄40’
46 ΜΠΕΡΚΗ ΑΘΗΝΑ 1ΩΡΑ 09΄41
47 ΚΑΛΕΡΓΗΣ ΚΩΜ/Ν/ΝΟΣ 1ΩΡΑ 09΄41
48 ΚΑΛΕΡΓΗ ΣΤΕΦΑΝΙΑ 1ΩΡΑ 09΄47
49 ΧΑΙΡΕΤΗΣ ΣΠΥΡΟΣ 1ΩΡΑ 09΄47
50 ΧΑΙΡΕΤΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 1ΩΡΑ 09΄52
51 ΚΟΚΚΙΝΑΚΗ ΚΟΡΙΝΑ 1ΩΡΑ 09΄53
52 ΚΟΚΚΙΝΑΚΗ ΕΙΡΗΝΗ 1ΩΡΑ 09΄53
53 ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗ ΜΑΡΙΑ 1ΩΡΑ 09΄55
54 ΜΑΥΡΟΓΙΑΝΝΑΚΗ ΕΙΡΗΝΗ 1ΩΡΑ 09΄59
55 ΤΡΥΠΙΔΑΚΗ ΓΩΓΩ 1ΩΡΑ 09΄59
56 ΠΑΡΑΣΥΡΗ ΕΛΕΑΝΑ 1ΩΡΑ 09΄59
57 ΞΥΛΟΥΡΗ ΝΙΚΗ 1ΩΡΑ 10΄40
58 ΚΛΙΝΗ ΕΙΡΗΝΗ 1ΩΡΑ 10΄40
59 ΓΑΛΑΝΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ 1ΩΡΑ 11΄33
60 ΜΠΥΡΑΚΗ ΕΙΡΗΝΗ 1ΩΡΑ 11΄40
61 ΚΑΛΕΡΓΗ ΜΑΡΙΑ 1ΩΡΑ 11΄46
62 ΚΑΛΑΤΖΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ 1ΩΡΑ 12΄20
63 ΚΑΛΕΡΓΗ ΝΙΚΗ 1ΩΡΑ 12΄30
64 ΓΚΛΙΒΑ ΡΟΖΑ 1ΩΡΑ 12΄40
65 ΜΑΝΙΟΥ ΕΥΗ 1ΩΡΑ 12΄46
66 ΠΑΠΑΔΑΚΗ ΜΑΡΙΑ 1ΩΡΑ 12΄46
67 ΧΑΤΖΗΒΑΣΙΛΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 1ΩΡΑ 12΄48
68 ΣΑΛΟΥΣΤΡΟΥ ΝΙΚΗ 1ΩΡΑ 12΄50
69 ΓΚΟΝΤΕΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1ΩΡΑ 12΄55
70 ΚΛΙΝΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 1ΩΡΑ 13΄20
71 ΚΛΙΝΗ ΝΙΚΗ 1ΩΡΑ 13΄36
72 ΒΕΡΝΑΔΟΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ 1ΩΡΑ 13΄40
73 ΠΑΡΑΣΥΡΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ 1ΩΡΑ 14΄20
74 ΠΑΠΑΔΑΚΗ ΟΛΓΑ 1ΩΡΑ 14΄36
75 ΔΡΑΚΩΝΑΚΗ ΑΝΘΗ 1ΩΡΑ 14΄40
76 ΑΛΕΓΚΑΚΗΣ ΘΑΝΟΣ 1ΩΡΑ 14΄42
77 ΑΛΕΓΚΑΚΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ 1ΩΡΑ 14΄42
78 ΑΛΕΓΚΑΚΗ ΛΥΒΙΑ 1ΩΡΑ 14΄42
79 ΟΔΥΣΣΕΑΚΗ ΜΑΡΙΑ
80 ΣΕΣΤΑΚ ΤΑΝΙΑ
81 ΓΚΟΝΤΕΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Ακολουθήστε το Run 'n Fun στο Google News