Site icon runnfun.gr

12ος Faethon Skyrace: 470 αθλητές έτρεξαν στην άγρια ομορφιά του Ολύμπου

Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία και ρεκόρ ο 12ος FAETHON SKYRACE «Απόστολος Τσουρέκας» στις 9 Ιουλίου στον Κοκκινοπλό Ελασσόνας.

Φέτος στην 12η έκδοση του αγώνα, ο καιρός ήταν σύμμαχος δίνοντας την δυνατότητα στους 470 αθλητές οι οποίοι στάθηκαν στην εκκίνηση του Faethon Skyrace 23k +1800 και Faethon Trail 14k +400, την μοναδική ευκαιρία να απολαύσουν την άγρια ομορφιά του Θεσσαλικού Ολύμπου, τρέχοντας στις μαγικές διαδρομές του Ολύμπου!. Και οι δυο αγώνες χάρισαν και φέτος μοναδικά συναισθήματα στους αθλητές που τίμησαν τον Κοκκινοπλό και τον Όλυμπο.

Πρώτος έκοψε το νήμα του τερματισμού στον Faethon Skyrace 23 k 1800m ο  Μπαλαμώτης Βασίλης (SALOMON HELLAS) – με χρόνο 2:36:57, στην 2η θέση ο Αριστείδης Γκιζλής (VASKOS TRAINING TEAM/ Σ.Δ.ΤΡΙΚΑΛΩΝ) με χρόνο 2:40:49 και στην 3η θέση ο Πλάτωνας Αρώνης με χρόνο 2:44:16.

Πολύ καλή παρουσία των δύο νέων αθλητών, Νατσιόπουλου Γιώργου που τερμάτισε 4ος με χρόνο 2:47:32 (MOUNTAIN TRAINING SOLUTIONS) και του Ξηνταράκου Μανώλη 5η θέση με χρόνο 2:50:39 (BROOKS HELLAS / KROMMIDAS TRAIL TEAM)

Στις γυναίκες με ρεκόρ διαδρομής 1η τερμάτισε η Χριστίνα Γιαζιτζίδου (SALOMON HELLAS) με 2:57:34., στη 2η θέση η Κρυσταλία Κουτσιμάνη με χρόνο 3:24:01 και στην 3η θέση η Λεμονιά Παναγιώτου (Chalandri Fitnessbox) με χρόνο 3:31:01.

Στον 9ο Faethon Trail 14km, ο οποίος διεξήχθη και αυτός την Κυριακή 9 Ιουλίου 1ος τερμάτισε ο Δημήτρης Βλιώρας με 1:05:40, στην 2η θέση Δημήτρης Τζιουργκάνος (PHYSIOLAB) με χρόνο 1:08:07 , στην 3η θέση ο Μιχάλης Κλωστράκης με χρόνο 1:12:14.

Στις γυναίκες 1η τερμάτισε η Μαρία Περκοπούλου – Τσικαρδάνη (ΗΡΑΚΛΗΣ RUNNING TEAM / KOURKOURIKIS TRAINING GROUP) με χρόνο 1:14:28, στη 2η θέση η Χρυσούλα Βλησαρούλη  (VMAXTRAINING) με χρόνο 1:14:50 και στην 3η θέση η Petra Lieberherr με χρόνο 1:16:15.

Νικήτρια στον ομαδικό αγώνα του FAETHON SKYRACE αναδείχτηκε η SALOMON HELLAS και στον Faethon Trail αναδείχτηκε η ομάδα ΗΡΑΚΛΗΣ RUNNING TEAM / KOURKOURIKIS TRAINING GROUP

Συνδιοργανωτές στον 12ο FSR Faethon Skyrace «Απόστολος Τσουρέκας» ήταν ο Δήμος Ελασσόνας και η Περιφέρεια Θεσσαλίας.