Site icon runnfun.gr

Ρεμπούλη (για 5η χρονιά) και Γκούρλιας πρωταθλητές στα 10.000μ.

Η Ράνια Ρεμπούλη τρέχει την Κυριακή (22/4) στο Ένσεντε

Τελικά η ισχυρή βροχόπτωση κόπασε και πραγματοποιήθηκε τελικά το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000μ σήμερα το βράδυ στο στάδιο Ολυμπιονικών των Μεγάρων.

Η Ουρανία Ρεμπούλη (ΓΣ Νέων Λέρου) απόλυτη κυρίαρχη στο αγώνισμα αφού μετρά 5 συνεχή πρωταθλήματα, κέρδισε την κούρσα τερματίζοντας σε 34:06:07. Η πρωταθλήτριά μας έχει το όριο στον Μαραθώνιο για τους Ολυμπιακούς του Ρίο και ο σημερινός αγώνας εντάσσεται στα τεστ του προπονητικού της σχεδιασμού ενόψει του μεγάλου ραντεβού του καλοκαιριού.
Η άλλη πρωταθλήτρια του Μαραθωνίου και η δεύτερη που έχει το όριο για τον Μαραθώνιο των Ολυμπιακών του Ρίο Σοφία Ρήγα (ΓΣ Ελ Βενιζέλος) η οποία αγωνίστηκε κι αυτή στο σημερινό 10άρι και τερμάτισε δεύτερη στο πρωτάθλημα με επίδοση 35.11:00 ενώ τρίτη η Γκλόρια-Τζοβάνα Πριβιλέτζιο (ΓΣ Γλυφάδας) 36:55:00.

Στους άνδρες πρωταθλητής αναδείχτηκε ο Χρήστος Καλλίας (ΑΟ Μυκόνου) 30.39.65. Δεύτερος ήταν ο Μάρκος Γκούρλιας (Εθνικός Αλεξ/λης) 30.42 και τρίτος Δήμος Μαγγίνας (ΠΑΟ) 30.45.