Site icon runnfun.gr

“Παγκόσμιος” ο Μπιτάδος, εξαιρετική η Σκλαβούνου στο XTERRA World Championship

Τη 2η θέση στον κόσμο στην ηλικιακή του κατηγορία (15-19) και την 38 overall ανάμεσα σε 531 αθλητές κατέκτησε ο Παναγιώτης Μπιτάδος στο XTERRA World Championship.

Ο 16χρονος Έλληνας πρωταθλητής, απέδειξε ότι έχει όλο το μέλλον μπροστά του και ολοκλήρωσε τον αγώνα σε λιγότερο από 3 ώρες (2:57.25) στην παραλία Kapalua στο Μάουι της Χαβάης.

Ο ίδιος απόλαυσε τη διαδρομή, όπως δήλωσε στο runnfun.gr και… υποσχέθηκε ότι θα επιστρέψει:

“Ήταν ένας συναρπαστικός αγώνας. Ξεκινήσαμε τον αγώνα με βροχή. Στο κολύμπι πήγα αρκετά καλά, βγήκα από τους πρώτους. Στο ποδήλατο είχε αρκετή λάσπη που μας δυσκόλεψε όλους και μετά στο τρέξιμο, η ζέστη ηταν τρομερή.

Τον ευχαριστήθηκα τον αγώνα. Ήταν η πρώτη φορά που βρέθηκα σε παγκόσμιο πρωτάθλημα και θα το ξαναέκανα ευχαρίστως”.

Στην 4η θέση η Σκλαβούνου

Εξαιρετική παρουσία και για την 17χρονη πρωταθλήτριά μας Νίκη Σκλαβούνου, η οποία κατάφερε να τερματίσει στην 4η θέση της ηλικιακής της κατηγορίας και στην 102 θέση ανάμεσα σε 180 γυναίκες.

Έκανε χρόνο 4:17:09 και έμεινε ικανοποιημένη από την προσπάθειά της και φυσικά από την εμπειρία που έζησε.

Για την ιστορία ο Bradley Weiss ήταν ο μεγάλος νικητής στους άνδρες με χρόνο 2:33:40, ενώ στις γυναίκες πρώτη ολοκλήρωσε τον αγώνα η Flora Duffy με 2:49:24.

Δείτε όλα τα αποτελέσματα ΕΔΩ

Ο αγώνας έγινε σε δύσκολες συνθήκες, με πολύ λάσπη στο ποδήλατο και το τρέξιμο που δυσκόλεψε πολύ τους αθλητές.