Site icon runnfun.gr

O Γιούκι Καβαούτσι θριάμβευσε στον Μαραθώνιο της Βοστώνης

Ο Γιούκι Καβαούτσι είναι ο νικητής του φετινού Μαραθωνίου της Βοστώνης που ολοκληρώθηκε πριν μερικές ώρες στην αμερικάνικη πόλη.

Με στρατηγική

Ο 31χρονος Ιάπωνας πρωταθλητής πήρε την πρώτη θέση με 2.15.54. σε μία διαδρομή με πολλές διακυμάνσεις και παράξενες αλλαγές στρατηγικών από τον Ασιάτη.

Aυτός ήταν ο 77ος μαραθώνιος του Καβαούτσι κάτω από το 2:20 και ο τέταρτος φετινός του, έχοντας το απόλυτο. Ο ίδιος δήλωσε ότι αισθάνεται υπέροχα σε τέτοιες συνθήκες. Ο αγώνας έγινε με θερμοκρασία 5 βαθμών που με τον αέρα έπεφτε υπό το “0”.

Δεύτερος ήταν ο Κενυάτης Κιρούι με 2:18:21 και τρίτος ο Αμερικανός Σάντρακ Μπίγουοτ με 2:18:32.

Στις γυναίκες, πρώτευσε η Ντες Λίντεν με 2.239.53 και, έτσι, έγινε η πρώτη Αμερικανίδα μετά από 23 χρόνια που τερματίζει πρώτη στη συγκεκριμένη διαδρομή. Δεύτερη ήταν η συμπατριώτισσά της, Σάρα Σέλερς, με 2.44.05 και τρίτη η Καναδέζα Κρίστα Ντουσέν με 2.44.20.