Site icon runnfun.gr

Εκπληκτικοί Ζησιμόπουλος και Σελέτης, 2η θέση στον Ultra Sierra Nevada!

Μπορεί ο ελληνικός μαζικός αθλητισμός να βρίσκεται δεμένος χειροπόδαρα και οι αθλητικές διοργανώσεις στον «πάγο», ωστόσο, οι Φώτης Ζησιμόπουλος, Δημήτρης Σελέτης και Γιάννης Κουρκουρίκης απέδειξαν ότι το επίπεδο των Ελλήνων δρομέων στους αγώνες βουνού, ήταν, είναι και παραμένει υψηλό.

Κορυφαία διάκριση

Με χρόνο 11 ώρες και 31 λεπτά ο Φώτης Ζησιμόπουλος τερμάτισε στη δεύτερη θέση (πρώτος ήταν ο Ρουμάνος Ionel Cristian Manole 11:19:40) στον Ultra Sierra Nevada στην διαδρομή των 97,5 χλμ.

Στην 3η θέση ο Ισπανός David Calero Rodriguez με 11:45:20.

Στον μικρότερο αγώνα των 60 χλμ. στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο Δημήτρης Σελέτης, ο οποίος με τη σειρά του πραγματοποίησε μια εμφατική εμφάνιση. Έκανε χρόνο 6:14:14 και ανέβηκε και αυτός βάθρο.

Ο τρίτος της παρέας, ο σπουδαίος δρομέας και προπονητής Γιάννης Κουρκουρίκης συμμετείχε στον ορεινό μαραθώνιο (40χλμ) της διοργάνωσης και ολοκλήρωσε τον αγώνα στην 18η θέση με 04:26:54.