Τσελίμο και Τάσσης νικητές στα 5χλμ Wind στον 35ο ΑΜΑ

Με την απόσταση που έχει γίνει συνήθεια για χιλιάδες δρομείς όλων των ηλικιών, τα 5χλμ. Wind, ξεκίνησε η αγωνιστική δραστηριότητα του 35ου ΑΜΑ, που διοργανώνει ο ΣΕΓΑΣ σε συνεργασία με την Περιφέρεια Αττικής, τον Δήμο Αθήνας και Μαραθώνα και με μεγάλο χορηγό τον ΟΠΑΠ.

Λάμψη παγκοσμίου πρωταθλήματος είχαν τα 5χλμ. των γυναικών, αφού εκεί ήταν για να τρέξει η Ρόουζ Τσελίμο. Η νικήτρια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου στο μαραθώνιο, ήταν πρώτη με 16.40 και βελτίωσε το ρεκόρ αγώνων, το οποίο ήταν 17.10.

Η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου πραγματοποίησε πολύ καλήν εμφάνιση και με 17.24 έδειξε πως η προετοιμασία της εξελίσσεται καλά. Εξίσου ενθαρρυντική εμφάνιση πραγματοποίησε και η Ανθή Κυριακοπούλου, που ήταν τρίτη με 17.41.

«Ευχαριστήθηκα τον αγώνα και χάρηκα για ακόμη μια φορά, που έτρεξα στην Αθήνα», είπε η αθλήτρια από το Μπαχρέιν και συμπλήρωσε: «Ηταν μια καλή προπόνηση ενόψει του επόμενου αγώνα μου, στην Ολλανδία».

Από την πλευρά της η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου, σχολίασε: «Μου αρέσει πάρα πολύ να τρέχω στην Αθήνα, αλλά ειλικρινά πιστεύω ότι είναι από τις πιο δύσκολες διαδρομές. Χαίρομαι που πήγα καλά και πήρα τη δεύτερη θέση. Ηταν ένας αγώνας προετοιμασίας, ένα λιθαράκι ενόψει των αγώνων που έχω στο κλειστό».

Την 3η θέση στα 5χλμ. κατέκτησε η Ανθή Κυριακοπούλου, του ΓΣ Γλυφάδας , είπε: «Την έχω ξανατρέξει δύο φορές τη διαδρομή, μου είναι οικεία. Η κούρσα δεν μου βγήκε όμως όπως ήθελα. Στόχος μου είναι το πανελλήνιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου και στη συνέχεια ο ανώμαλος δρόμος».

Ο Γιώργος – Μιχάλης Τάσσης ήταν ο αθλητής, που κατάφερε φέτος να κάνει την έκπληξη και να φτάσει πρώτος στον τερματισμό, σημειώνοντας εξαιρετική επίδοση. Ο αθλητής διένυσε την απόσταση σε 14.51, πολύ κοντά στο 14.49 του Χρήστου Καλλία, που είναι ρεκόρ αγώνων από το 2016. Ο Μάρκος Γκούρλιας ήταν εκείνος που ακολούθησε με 15.19 και ο Γιώργος Μίνος τρίτος με 15.24.

O νικητής στα 5 χλμ ανδρών Γιώργος Μιχάλης Τάσης δήλωσε: «Όλα πήγαν μία χαρά. Είχα πολύ καλούς αντιπάλους και με βοήθησε ο ανταγωνισμός να πάω ακόμα πιο γρήγορα. Πάντα προπονούμαι και αγωνίζομαι για το καλύτερο αποτέλεσμα. Το πεντάρι στον Αυθεντικό είναι ο καλύτερος μου αγώνας και θέλω να ευχαριστήσω αυτούς που με στηρίζουν, την Outrun, τη Nike και τη Hi Five».

O δεύτερος στα 5 χλμ Μάρκος Γκουρλιάς τόνισε: «Ηταν μία εξαιρετική διαδρομή που ήθελα να την κάνω πολύ γρήγορα. Ηταν ένας αγώνας μέσα στο πλαίσιο της προετοιμασίας μου και όλα πήγαν καλά».

Ο Γιώργος Μίνος που τερμάτισε τρίτος, είπε: «Ηταν πραγματικά ένας άψογος αγώνας. Είμαι πολύ ευχαριστημένος για την τρίτη θέση και θέλω να ευχαριστήσω και τον κόσμο στη διαδρομή που ήταν αρκετός για τόσο πρωϊ που έγινε ο αγώνας».

Δείτε βίντεο από όλα όσα έγιναν στο instagram και το facebook του runnfun.gr

Πηγή: ΣΕΓΑΣ

Ακολουθήστε το Run 'n Fun στο Google News

Previous ArticleNext Article

SKYROS RUN 2024: Εκπτώσεις 50% στα ακτοπλοϊκά!

Για άλλη μια χρονιά η Σκύρος Ναυτική Εταιρεία αρωγός στο Skyros Run προσφέρει έκπτωση 50% στα ατομικά ακτοπλοϊκά εισιτήρια μετ’ επιστροφής για όλους τους συμμετέχοντες, για την διαδρομή Κύμη-Σκύρος Περισσότερες πληροφορίες για την
παροχή της έκπτωσης θα δίνονται σε email σε όσους δρομείς δηλώσουν εγκαίρως την συμμετοχή τους εώς τις 10 Ιουνίου 2024.

Για πληροφορίες σχετικά με τα δρομολόγια οι ενδιαφερόμενοι δρομείς μπορούν να επισκεφτούν την ιστοσελίδα της Σκύρος Ναυτικής Εταιρείας.

ΕΛΕΝΗ ΛΕΥΚΟΠΟΥΛΟΥ – ΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΡΙΑ ΤΟΥ SKYROS RUN
2024

Είμαστε υπερήφανοι που η πρωταθλήτρια Ελένη Λευκοπουλου, πρωταθλήτρια στα 800. για άλλη μια χρονιά θα είναι η παρουσιάστρια του 6ου Skyros Run. Με αγάπη για τη Σκύρο και τον αθλητισμό και με αστείρευτη ενέργεια θα υποδεχτεί όλους τους δρομείς ενισχύοντας το ηθικό μας και την διάθεση για ένα αξέχαστο τριήμερο.

Σας περιμένουμε όλους!

Run for fun!
#Be1ofUs

Ειρηνοδρομία 2024: «Τρέχουμε για έναν καλύτερο κόσμο»

Στις 19 Μαΐου η καρδιά το δρομικού κινήματος χτυπάει στον Άγιο Δημήτριο Αττικής

Μετά τη συμπλήρωση 40 χρόνων από  τη πρώτη διεξαγωγή  της «Ειρηνοδρομίας» ο ιστορικός αγώνας ξεκινά την 5η δεκαετία του ακόμα πιο δυναμικά με κεντρικό μήνυμα «Τρέχουμε για έναν καλύτερο κόσμο»

Ο Δήμος Αγίου Δημητρίου θέλοντας για άλλη μία χρονιά να μεταφέρει μηνύματα ειρήνης, αλληλεγγύης, ισότητας και συμπερίληψης, αλλά και να δώσει το κίνητρο για δράση σε δρομείς όλων των ηλικιών, κατοίκων του δήμου και όλης της Αττικής, θα προσφέρει την Κυριακή 19 Μαΐου άλλη μία μοναδική αθλητική εμπειρία, όπως ξέρει να κάνει καλά όλα αυτά τα χρόνια.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει αγώνες 10χλμ. & 5χλμ., σε πιστοποιημένη διαδρομή από την World Athletics και την Παγκόσμια Ένωση Μαραθωνίων (AIMS), αγώνα 2,5 χλμ. όπου μπορούν να συμμετέχουν ακόμα και μαθητές δημοτικού και αγώνα «Κοινωνικής Ευαισθησίας» 1.000μ. για Α.μεΑ.

Σημείο εκκίνησης και τερματισμού, αλλά και όλων των παράλληλων εκδηλώσεων είναι το Δημαρχείο του Αγίου Δημητρίου, που θα είναι ο πρωταγωνιστής αυτής της γιορτής ειρήνης, αλληλεγγύης και συμμετοχής.

Ο αγώνας διεξάγεται στο πλαίσιο των εορταστικών εκδηλώσεων για τη μνήμη του αγωνιστική της Δημοκρατίας, Αλέξανδρου Παναγούλη, ενώ έχει και φιλανθρωπικό χαρακτήρα καθώς κάθε χρόνο υποστηρίζεται το έργο κοινωνικών φορέων.

Τον αγώνα διοργανώνει ο Δήμος Αγίου Δημητρίου Αττικής σε συνεργασία με την Περιφέρεια Αττικής, τα αθλητικά σωματεία ΟΦΚΑ «Οδυσσέας» και Πήγασος Αγίου Δημητρίου, ενώ τελεί υπό την αιγίδα του ΣΕΓΑΣ.

Περισσότερες πληροφορίες για τον αγώνα και το άνοιγμα των εγγραφών θα ανακοινωθούν σύντομα.