1ο Κριθαριά Trail: Το όνειρο που έγινε πραγματικότητα

Ο πιο παραθαλάσσιος ορεινός αγώνας της Ελλάδας πήρε στις 30 Ιανουαρίου σάρκα και οστά, και απέραντη είναι η ικανοποίηση όλων όσοι συνέβαλαν για να γίνει ένα event που σπανίζει για έναν ακόμη λόγο, καθώς πραγματοποιήθηκε σε διαδρομή που ως το 2020 δεν υπήρχε!

Ο ατέλειωτος κόπος πολλών μηνών, το σκάψιμο μέτρο-μέτρο από τον Γιώργο Καλαντζή και από άλλα μέλη του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου, του Φυσιολατρικού Ομίλου Πάνας, του συλλόγου της Κριθαριάς, έφερε στην επιφάνεια το μονοπάτι Αγίου Στεφάνου Αλυκών – Κριθαριάς, που αν υπήρχε δεκαετίες πριν, πλέον είχε χαθεί από την εγκατάλειψη που προξενεί η σύγχρονη ζωή.

Το 1ο Κριθαριά Trail αποτέλεσε λοιπόν έναν αυτοδημιούργητο αγώνα από τον ΣΔΥ Βόλου. Ένα χρόνο πριν, τον Ιανουάριο του 2020 το μονοπάτι παραδόθηκε σχεδόν έτοιμο και έγινε από μέλη του ΣΔΥ Βόλου η πρώτη πεζοπορία όλων των εποχών σε αυτό. Ένα μήνα μετά ακολούθησε νέα πεζοπορία με καθαρισμό των απρόσιτων ως τότε παραλιών. Στους 12 μήνες που ακολούθησαν, πραγματοποιήθηκαν ατέλειωτες προπονήσεις και πορείες δρομέων και πεζοπόρων, και μερικές ημέρες πριν έφτασε η στιγμή που έμαθε το μονοπάτι όλη η Ελλάδα, που έτρεξε στο 1ο Κριθαριά Trail.

Άπαντες έμειναν κατενθουσιασμένοι από τη διαδρομή, από την θέα, εντυπωσιάστηκαν από το έργο που έγινε, ενώ όλοι δυσκολεύτηκαν όπως και σε κάθε αγώνα trail από τη διαδρομή των 8.300 μέτρων, η οποία έχει αλλεπάλληλες ανηφοροκατηφόρες αλλά και κλήσεις. Μάλιστα η διοργάνωση με τους Γιώργο Καλαντζή, Βασίλη Ηλιόπουλο, Βασίλη Αθανασίου τοποθέτησαν σχοινιά και προειδοποιητικά σημάδια στα δύσκολα σημεία, όπως είναι καλό να γίνεται στους αγώνες trail. Τα σχοινιά θα παραμείνουν μόνιμα ώστε να διευκολύνουν κάθε περαστικό και δρομέα που θα προπονείται στη διαδρομή.

Στις 10.00 το πρωί η εκκίνηση δόθηκε στην Κριθαριά, και χρειάστηκαν μόλις 49,17″ λεπτά για να κόψει πρώτος το νήμα ο Χρήστος Παρασκευάς (Νίκη Βόλου, ΣΔΥΒ) και να γίνει ο πρώτος νικητής του πρώτου αγώνα. 13 δευτερόλεπτα μετά ακολούθησε ο Βασίλειος Ζουπούλης από τον ΣΔΥ Δράμας. Στο σημείο αναστροφής στον Άγιο Στέφανο η διαφορά μεταξύ των δύο δρομέων ήταν στα 3 δευτερόλεπτα. Στον ΣΔΥΒ πήγε η 3η θέση, με τον Μίλτο Καραπιπέρη να τερματίζει σε 51’44.

Χαρακτηριστικό είναι ότι με την ακριβώς ίδια διαφορά 13 δευτερολέπτων κρίθηκε η πρωτιά και στις γυναίκες, με την Αθηνά Ειρήνη Γουλάρα του ΑΟΣ Κάτω Ολύμπου να τερματίζει σε 1 ώρα 03’37, και με την Χριστίνα Μαρούγκα (Ριζόμυλο) να ακολουθεί σε 1.03’50. Στα 43″ ήταν η διαφορά των αθλητριών στην αναστροφή, και στη συνέχεια μειώθηκε αλλά χωρίς να καλυφθεί. Η τρίτη θέση πήγε στον ΣΔΥ Βόλου και την Τόνια Τσιρογιάννη (1.07’05).

160 ήταν οι δρομείς που έτρεξαν τα 8,3 χιλιόμετρα της διαδρομής trail, αλλά η διοργάνωση δεν ολοκληρώθηκε όταν όλοι τερμάτισαν, καθώς στις 12.00 το μεσημέρι ακολούθησε ο αγώνας δρόμου 6.500 μέτρων (67 συμμετοχές), που έγινε για τους δρομείς που προτιμούν την άσφαλτο, αλλά και για όσους έτρεξαν στον πρώτο αγώνα και ήθελαν να ξαναγωνιστούν. Αυτός ο αγώνας έγινε προς την αντίθετη κατεύθυνση, Κριθαριά – Μάραθος – Άγιος Γεώργιος και επιστροφή, καθώς δεν υπάρχει άσφαλτος προς τον Άγιο Στέφανο όπου κινήθηκε η διαδρομή trail.

Urban Trail ήταν ο ορισμός του αγώνα δρόμου, λόγω των διαδοχικών ανηφοροκατηφορών. Ασυναγώνιστος ο Δημήτρης Βλιώρας από τον Τύρναβο κέρδισε τη διαδρομή με 26’47, ενώ με 28’24 ακολούθησε ο Χρήστος Παρασκευάς, ο νικητής δηλαδή του αγώνα trail λίγη ώρα πριν. Ο Ηλίας Νόλης (11ος λίγο πριν στο trail) με 29’08 κατέλαβε την 3η θέση του βάθρου.

Με 35’27 η Νίκη Μουλά αναδείχθηκε νικήτρια της γυναικείας κατάταξης. Η 14χρονη Αγάπη Σεμερτζίδου εντυπωσιακή με 36’45 πήρε τη 2η θέση, ενώ η Βάνα Σπύρου που είχε τρέξει και στο trail, με 38’20 τερμάτισε 3η.

Το καλύτερο κλείσιμο της εκδήλωσης έγινε με τον Παιδικό Αγώνα των 300 μέτρων, με τα παιδιά που έτρεξαν να είναι βέβαιο πως σε μερικά χρόνια θα τρέχουν μαζί με τους μεγάλους στα μονοπάτια του αγώνα trail της Κριθαριάς.

Στους αγώνες έτρεξαν όλοι οι σύλλογοι της Μαγνησίας, και νέοι δρομείς από την περιοχή και τα ευρύτερα μέρη που κινείται ο αγώνας : Κριθαριά, Μάραθος, Άγιος Γεώργιος, Αλυκές, Νέα Αγχίαλος. Για πολλούς από αυτούς, ήταν ο πρώτος τους αγώνας. Από τη Βάρκιζα ως και τη Φλώρινα, από το Καπανδρίτι, την Χρυσούπολη, την Δράμα, την Καλαμαριά, τη Θέρμη, την Κρύα Βρύση, το Πολύκαστρο, ως τη Βέροια και τα Ιωάννινα, τα Γιαννιτσά, Τραχίνα, Αθήνα, και από πάρα πολλές ακόμη περιοχές την Ελλάδας και βέβαια όλης της Θεσσαλίας, ήταν οι συμμετέχοντες που ήρθαν με τις οικογένειές τους. Ιδιαίτερα ξεχωριστή και τιμητική για τη διοργάνωση ήταν η συμμετοχή του προέδρου της ΔΕΘ-Helexpo κ. Τάσου Τζήκα που τερμάτισε τον trail αγώνα και συνεχάρη τους διοργανωτές.

Ακολουθήστε το Run 'n Fun στο Google News

Previous ArticleNext Article

SKYROS RUN 2024: Εκπτώσεις 50% στα ακτοπλοϊκά!

Για άλλη μια χρονιά η Σκύρος Ναυτική Εταιρεία αρωγός στο Skyros Run προσφέρει έκπτωση 50% στα ατομικά ακτοπλοϊκά εισιτήρια μετ’ επιστροφής για όλους τους συμμετέχοντες, για την διαδρομή Κύμη-Σκύρος Περισσότερες πληροφορίες για την
παροχή της έκπτωσης θα δίνονται σε email σε όσους δρομείς δηλώσουν εγκαίρως την συμμετοχή τους εώς τις 10 Ιουνίου 2024.

Για πληροφορίες σχετικά με τα δρομολόγια οι ενδιαφερόμενοι δρομείς μπορούν να επισκεφτούν την ιστοσελίδα της Σκύρος Ναυτικής Εταιρείας.

ΕΛΕΝΗ ΛΕΥΚΟΠΟΥΛΟΥ – ΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΡΙΑ ΤΟΥ SKYROS RUN
2024

Είμαστε υπερήφανοι που η πρωταθλήτρια Ελένη Λευκοπουλου, πρωταθλήτρια στα 800. για άλλη μια χρονιά θα είναι η παρουσιάστρια του 6ου Skyros Run. Με αγάπη για τη Σκύρο και τον αθλητισμό και με αστείρευτη ενέργεια θα υποδεχτεί όλους τους δρομείς ενισχύοντας το ηθικό μας και την διάθεση για ένα αξέχαστο τριήμερο.

Σας περιμένουμε όλους!

Run for fun!
#Be1ofUs

Ειρηνοδρομία 2024: «Τρέχουμε για έναν καλύτερο κόσμο»

Στις 19 Μαΐου η καρδιά το δρομικού κινήματος χτυπάει στον Άγιο Δημήτριο Αττικής

Μετά τη συμπλήρωση 40 χρόνων από  τη πρώτη διεξαγωγή  της «Ειρηνοδρομίας» ο ιστορικός αγώνας ξεκινά την 5η δεκαετία του ακόμα πιο δυναμικά με κεντρικό μήνυμα «Τρέχουμε για έναν καλύτερο κόσμο»

Ο Δήμος Αγίου Δημητρίου θέλοντας για άλλη μία χρονιά να μεταφέρει μηνύματα ειρήνης, αλληλεγγύης, ισότητας και συμπερίληψης, αλλά και να δώσει το κίνητρο για δράση σε δρομείς όλων των ηλικιών, κατοίκων του δήμου και όλης της Αττικής, θα προσφέρει την Κυριακή 19 Μαΐου άλλη μία μοναδική αθλητική εμπειρία, όπως ξέρει να κάνει καλά όλα αυτά τα χρόνια.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει αγώνες 10χλμ. & 5χλμ., σε πιστοποιημένη διαδρομή από την World Athletics και την Παγκόσμια Ένωση Μαραθωνίων (AIMS), αγώνα 2,5 χλμ. όπου μπορούν να συμμετέχουν ακόμα και μαθητές δημοτικού και αγώνα «Κοινωνικής Ευαισθησίας» 1.000μ. για Α.μεΑ.

Σημείο εκκίνησης και τερματισμού, αλλά και όλων των παράλληλων εκδηλώσεων είναι το Δημαρχείο του Αγίου Δημητρίου, που θα είναι ο πρωταγωνιστής αυτής της γιορτής ειρήνης, αλληλεγγύης και συμμετοχής.

Ο αγώνας διεξάγεται στο πλαίσιο των εορταστικών εκδηλώσεων για τη μνήμη του αγωνιστική της Δημοκρατίας, Αλέξανδρου Παναγούλη, ενώ έχει και φιλανθρωπικό χαρακτήρα καθώς κάθε χρόνο υποστηρίζεται το έργο κοινωνικών φορέων.

Τον αγώνα διοργανώνει ο Δήμος Αγίου Δημητρίου Αττικής σε συνεργασία με την Περιφέρεια Αττικής, τα αθλητικά σωματεία ΟΦΚΑ «Οδυσσέας» και Πήγασος Αγίου Δημητρίου, ενώ τελεί υπό την αιγίδα του ΣΕΓΑΣ.

Περισσότερες πληροφορίες για τον αγώνα και το άνοιγμα των εγγραφών θα ανακοινωθούν σύντομα.